x
Wiosenna promocja
trwa jeszcze przez
  • dni
  • godzin
  • minut
  • sekund

Sklep dla klientów detalicznych

Szukaj
Close this search box.

Podział peelingów i ich zastosowanie

Peeling inaczej abrazja lub bardziej obrazowo złuszczanie to zabieg polegający na usuwaniu martwego naskórka. Intensywność i głębokość złuszczania jest uzależniona od wyboru preparatu i metody dobranej do rodzaju danej skóry. Peelingi są wykorzystywane w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej, z przebarwieniami, bliznami, zrogowaceniami, ale nie tylko. Peeling stosuje się również w celu dokładnego oczyszczenia i ogólnej poprawy kondycji skóry. Za jego pomocą można zregenerować dermę, usunąć przebarwienia, skutki fotostarzenia, uelastycznić, ujędrnić skórę, wygładzić i spłycić zmarszczki. Innymi słowy poprawić stan i wygląd skóry.

Prosty peeling można przygotować w domu np. na bazie cukru czy gruboziarnistej soli. Taki peeling pozwala usunąć martwy naskórek. Natomiast zaawansowany peeling kosmetyczny czy medyczny działa bądź na poziomie naskórka bądź zarówno na poziomie naskórka jak i skóry właściwej. Peeling można wykonywać na wszystkich partiach ciała. Intensywność i rodzaj zabiegu uzależnione są od problemu kosmetycznego lub dermatologicznego, wieku i rodzaju skóry.

Rodzaje peelingów

Mając na względzie te uwarunkowania możemy stosować różne rodzaje peelingów.

Kryterium profesjonalizmu i zaawansowania

Z uwagi na miejsce, profesjonalizm, intensywność zabiegów oraz wysokość stężenia użytych preparatów peelingi można podzielić na:

domowe – jak sama nazwa wskazuje przeprowadzane w warunkach domowych, bazujące na gotowych kosmetykach zakupionych w drogerii lub samodzielnie przygotowanych specyfikach np. na bazie soli, cukru czy posiekanych migdałów,

dermatologiczne – wykonywane przez lekarza, kiedy defekt skóry jest wyraźnym wskazaniem do wykonania zabiegu; bazujące na preparatach z wysokim stężeniem składników aktywnych,

kosmetyczne – będą znajdowały się pośrodku między jedną i drugą wersją; również wykorzystują zaawansowane składniki aktywne, ale w mniejszym natężeniu niż peelingi dermatologiczne; służą do poprawy ogólnego wyglądu i kondycji skóry.

Kryterium zastosowanej techniki i wykorzystywanych preparatów

Inny podział będzie uwzględniał technikę wykonywania zabiegu oraz użyte w niej preparaty. W tej klasyfikacji wyróżnimy:

– Peeling mechaniczny – polega na mechanicznym usuwaniu martwego naskórka np. przy pomocy materiałów ścierających np. kryształków korundu, tarcz diamentowych, ciepłego azotu itp. Zależnie od rodzaju skóry i ewentualnego defektu dobiera się materiał oraz np. wielkość ziarna drobin ścierających. Mniej inwazyjny peeling sprawdzi się w przypadku skóry suchej i wrażliwej. W przypadku skóry tłustej, z szerokimi porami konieczne może się okazać głębokie złuszczanie zarówno na poziomie naskórka jak i skóry właściwej.

– Peeling enzymatyczny – to znacznie bardziej delikatna alternatywa metoda peelingu. Z powodzeniem mogą ją stosować nawet osoby o wrażliwej lub unaczynionej skórze. W technice tej wykorzystuje się chemiczne lub naturalne enzymy, których zadaniem jest zmiękczanie i rozpuszczanie martwego naskórka.

– Peeling chemiczny – bazuje na mieszaninie związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej są to kwasy owocowe, kwas trójchlorooctowy czy polihydrokwasy (np. kwas mlekowy czy glikolowy). Jego zadaniem jest nie tylko usuwanie zniszczonego naskórka, ale też pobudzanie skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się wyraźnie wygładzona, jędrniejsza i mocniejsza.

– Peeling kawitacyjny – zabieg ten do usuwania martwego naskórka wykorzystuje ultradźwięki. Ponadto pobudza krążenie i wpływa na lepsze dotlenienie komórek. To zabieg bezinwazyjny, z powodzeniem może być stosowany u osób o skórze wrażliwej.

Techniki mieszane np. połączenie peelingu, mikrodermabrazji i ultradźwięków. Takie połączenie kilku technik przy zastosowaniu różnych mieszanin, stężenia itd. pozwala dotrzeć do różnych warstw skóry i zadziałać w tych miejscach, gdzie pojawiają się problemy. Dzięki temu skóra jest zregenerowana, odzyskuje lepszą kondycję, staje się świeższa, promienna, wygładzona i jędrna.

Kryterium głębokości złuszczania

Kolejne kryterium pozwala podzielić peelingi z uwagi na głębokość złuszczania. W tej grupie wyróżniamy:

Peelingi głębokie – jak łatwo się domyślić sięgają do głębokich warstw skóry, powyżej 0,6mm. Wykonuje się je, kiedy uszkodzenie skóry jest już naprawdę spore (III lub IV stopnia). Mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej. Przykładem takiego zabiegu może być między innymi:

  • dermabrazja- zabieg wykonuje się specjalistycznym aparatem, którego główka pokryta jest materiałem ściernym usuwającym komórki naskórka; pozwala na usunięcie głębokich zmian jak np. blizny potrądzikowe, zmarszczki, plamy wątrobowe czy uszkodzenia skóry.
  • eksfoliacja polegająca na zastosowaniu jednocześnie, różnego rodzaju kwasów, dobranych do zmian w obrębie skóry pacjenta.

Peelingi średniogłębokie – wykonuje się je na poziomie naskórka i górnej warstwy skóry właściwej. Jednak ingerencja jest na tyle poważna, że zabieg powinien przeprowadzać lekarz. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się najczęściej kwas TCA trójchlorooctowy (w stężeniu od 25 do maksymalnie 40%).

Peelingi powierzchniowe – stosowane jedynie w obrębie naskórka (maksymalnie na głębokość 0,45m). Tego typu zabieg może być wykonywany zarówno przez lekarza dermatologa jak i wykwalifikowaną kosmetyczkę. Tutaj również można zastosować kwas TCA, ale w mniejszym stężeniu lub np. kwas glikolowy. Przykładem zabiegów tego typu może być:

  • scrub – bazujący na produktach o dużej ziarnistości,
  • brushing – wykorzystujący specjalne szczoteczki ścierne,
  • maseczki typu peel-of, które są ściągane wraz z elementami martwego naskórka.

W trosce o wygląd i kondycję skóry powinniśmy systematycznie oczyszczać skórę i pozbywać się martwego naskórka. Zabieg taki należy wykonywać średnio 1-2 razy w tygodniu. Z powodzeniem możemy do tego użyć dobranych do skóry i problemu produktów zakupionych w drogerii lub sklepach specjalistycznych. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej zaawansowany peeling zawsze należy zadbać o to, aby odbywał się on w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub medycznym. ​