tonizacja w pielęgnacji

Co daje tonik do twarzy?

Tonik to produkt, bez którego jedni nie mogą się obejść – wprost uwielbiają go w swojej rutynie, a drudzy – nie do końca rozumieją potrzebę jego stosowania. Jeśli jeszcze nie wiesz co sądzić na ten temat, przeczytaj poniższe argumenty i zdecyduj, czy tonik zagości w Twojej kosmetyczce.

1. Przywraca naturalne pH

Tonizacja to przywrócenie odpowiedniego pH skórze, które naturalnie powinno mieć odczyn kwaśny, co zapewnia równowagę mikrobiologiczną oraz działanie antybakteryjne. Mycie twarzy zaburza naturalne pH, podwyższając je do odczynu bardziej zasadowego (mniej lub bardziej w zależności od użytego produktu). Może to prowadzić do zaburzenia bariery ochronnej twarzy.

2. To dodatkowe oczyszczenie

3. Zwiększa wchłanialność

4. Ma aktywne działanie

Sam również może być bogaty w składniki aktywne, dlatego warto zwracać uwagę na skład toników, aby dobrać jego działanie do naszych potrzeb. Regularne ich stosowanie o odpowiednim składzie to świetny sposób na regulację wydzielania sebum, oczyszczenie i zwężenie porów lub też nawilżenie, zmiękczenie skóry i ukojenie. 

5. Łagodzi odczucia po myciu

6. Jest wielozadaniowy

Toniki to produkty wysoce kreatywne, które można stosować na wiele sposobów i na różne nieoczywiste miejsca, jak kolana czy łokcie. Jeśli chcesz poznać te triki, zapraszamy do kolejnego wpisu o „10 (nie) oczywistych sposobach na użycie toniku w pielęgnacji.”

Tonizacja nie jest etapem niezbędnym, ale jak widzisz, warto go spróbować!

Co jeszcze musisz wiedzieć o tonizacji?

  1. Tonik nie zastępuje ani demakijażu, ani mycia twarzy, ani tym bardziej serum czy kremu.
  2. Jeśli masz skórę wrażliwą i atopową – nie rezygnuj ze stosowania toniku, ale uważnie czytaj etykiety, aby unikać alkoholu, który może bardzo mocno przesuszać i podrażniać skórę, nie jest wskazany nawet do cery tłustej. 
  3. Toniki, które zawierają kwasy zapewniają wspaniałe działanie jednak wymagają codziennego stosowania wysokich filtrów SPF.
  4. Jeśli czujesz podrażnienie po przecieraniu skóry nasączonym wacikiem, nakładaj tonik na dłonie i następnie delikatnie wklepuj w skórę.

Poznaj serię 3 profesjonalnych toników do zadań specjalnych

Wybierz swojego faworyta

Podobne wpisy