Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Przebarwienia to prawdziwa zmora wielu kobiet i mężczyzn, które w sposób szczególny ujawniają się właśnie w okresie letnim lub tuż po jego zakończeniu. Czym są przebarwienia? Najprościej rzecz ujmując są to barwnikowe plamy na ciele, odcinające się mniej lub bardziej wyraźnie od naturalnego kolorytu skóry. Przebarwienia są wynikiem zaburzenia pracy melanocytów, produkujących melaninę (barwnik skóry). Przebarwienia w szczególności uaktywniają się w miejscach eksponowanych na słońcu takich jak twarz, szyja, dekolt, przedramiona, plecy czy łydki.

Podstawowe rodzaje przebarwień

Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju typu przebarwień. Możemy je między innymi podzielić z uwagi kolor i głębokość położenia (naskórkowe, skórne oraz mieszane), położenie, wygląd i przyczynę powstawania (piegi, melanoza Riehla, plamy wątrobowe, melasma, odczyny fotoksyczne).

Najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia są tak częstym problemem, ponieważ przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą między innymi:

– niefrasobliwe opalanie się (zbyt częste, bez zabezpieczenia w postaci kosmetyków z filtrem dobranych do fototypu skóry; zażywanie kąpieli słonecznych w momencie, kiedy ochrona przed słońcem jest osłabiona np. podczas stosowania terapii hormonalnej, przyjmowania niektórych leków itp.)

– zaburzenia hormonalne (ciąża, menopauza, choroby endokrynologiczne),

– schorzenia układu pokarmowego,

– alergia, trądzik, stany zapalne skóry itp.,

– obniżona odporność, niedobór witamin i mikroelementów (np. miedzi, cynku),

– niehigieniczny tryb życia – używki np. papierosy, alkohol mogą nasilać powstawanie przebarwień, przyspieszać proces fotostarzenia czy nawet przyczyniać się do powstawania zmian rakotwórczych.

Przede wszystkim zabezpieczanie skóry

W pielęgnacji skóry z przebarwieniami najważniejsza jest profilaktyka i prewencja. Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na słońce oraz stosować właściwe zabezpieczenia przed szczególnie szkodliwymi w tym przypadku promieniami słonecznymi. Przez cały rok, nie wyłączając pochmurnych jesiennych i zimowych dni należy smarować skórę kremem z filtrem. W przypadku dermy z przebarwieniami lub skłonnością do ich powstawania zabezpieczenie w postaci SPF 30 to niezbędne minimum. Z kolei w słoneczne dni ochrona musi być silniejsza. Wówczas warto sięgnąć po tzw. sun blockery (SPF 50+). Dobrze postawić na kremy, które posiadają dwie formy zabezpieczeń – filtry chemiczne i fizyczne. Należy również pamiętać o tym, że nie wystarczy posmarować się raz rano przed wyjściem z domu. Warstwa kremu powinna być co jakiś czas (około 3 godziny odświeżana).

Lato to szczególnie trudny okres dla osób ze skłonnością do tworzenia się przebarwień. W związku z tym trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Poza zakupem odpowiednich kremów zabezpieczających jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego warto wdrożyć suplementację beta-karotenem. Składnik ten wspomaga naturalną barierę ochronną skóry.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z przebarwieniami

Przebarwienia to problem dość powszechny. W związku z tym na półkach drogerii i aptek znajdziemy całkiem sporo kosmetyków dedykowanych właśnie dla osób z tym problemem. Warto zwrócić uwagę na to, aby znalazły one w swoim składzie między innymi takie substancje jak: Alfa-hydrokawasy (np. kwas glikolowy czy mlekowy), Beta-hydorkwasy (np. kwas salicylowy), witaminy (np. witamina C), arbutyna, hydrochinon, kwas kojowy, kwas azelainowy, wyciągi roślinne (np. z korzenia lukrecji czy z brzozy). Zazwyczaj produkty te przyjmują postać kremów, lotionów lub też bardziej skoncentrowanych serum. Skład i formuła kosmetyków do walki przebarwieniami sprawia, że działają one dwutorowo. Z jednej strony dzięki takim składnikom jak np. witamina C czy kwasy owocowe delikatnie rozjaśniają przebarwienia, z drugiej strony dzięki obecności takich komponentów jak arbutyna, hydrochinon czy kwas kojowy powstrzymują produkcję melaniny. Musimy jednak sobie zdawać z tego, że nawet zastosowanie najlepszego kremu nie da w natychmiastowym czasie spektakularnego efektu. Na pierwsze rezultaty kuracji trzeba niekiedy poczekać nawet 2 miesiące.

Zabiegi kosmetyczne dla skóry z przebarwieniami

Niestety nie zawsze stosowanie kosmetyków do walki z przebarwieniami przynosi spodziewane efekty. Jeśli zmiany są duże i głębokie konieczna będzie fachowa pomoc kosmetyczki lub dermatologa. Najpowszechniejsze metody usuwania przebarwień w gabinecie kosmetycznym to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia.

Peelingi chemiczne np. na bazie kwasu tróchlorooctwoego czy glikolowego nie tylko pozwalają na pozbycie się martwego naskórka, ale też niwelują plamy, wyrównują koloryt oraz wspomagają procesy regeneracyjne skóry.

Dobre rezultaty w usuwaniu przebarwień daje mikrodermabrazja. Zabieg ten do usuwania martwego naskórka, w tym skóry pokrytej przebarwieniami wykorzystuje właściwości ścierne tlenku glinu. To metoda dobrze zdająca egzamin zarówno w usuwaniu przebarwień jak i innych problemów skórnych np. blizn potrądzikowych.

Alternatywą są metody laserowe. Niekwestionowaną zaletą laseroterapii poza wysoką skutecznością jest to, że działa ona jedynie na zmienione chorobowo miejsca, omijając zdrowe fragmenty skóry. Ponadto laser normalizuje pracę melanocytów oraz zmniejsza ilość komórek barwnikowych. W rezultacie już po dwóch, trzech tygodniach od wykonania zabiegu plamy znikają, a koloryt skóry wyraźnie się wyrównuje. Przy bardzo zaawansowanych zmianach zabieg należy jednak powtórzyć.

Fachowa pomoc dermatologa

Już na samym wstępie zostało wspomniane, że przyczyn postania przebarwień jest bardzo wiele począwszy od nieodpowiedzialnego opalania się po określone jednostki chorobowe. W tym ostatnim przypadku w pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę powstawania przebarwień. Jeśli więc zmiany pomimo stosowania kosmetyków czy zabiegów nie ustępują, koniecznie należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz oceni ich głębokość, wielkość i rodzaj, odpowiednio zdiagnozuje problem i na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie.

Similar Posts