Jakie kwasy w domu, a jakie w gabinecie?
Kwasy i zabiegi złuszczające to jeden z najefektywniejszych sposobów, aby przywrócić twojej skórze jednolity kolor i pozbyć się niedoskonałości. To również świetny sposób na aktywację cery do intensywnej regeneracji. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał dowiedz się jakie kwasy możesz nakładać w domu.
Pamiętaj, aby robić to bezpiecznie!
Jakie kwasy wybrać?
Zabiegi z silnie działającymi kwasami dostępne są wyłącznie w gabinetach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej. Cały zabieg odbywa się pod nadzorem odpowiednio przeszkolonej osoby, która dobiera kwas do rodzaju skóry i jej problemu. Profesjonalnie takie zabiegi najczęściej nazywane są eksfoliacją, co oznacza złuszczenie naskórka – możesz również spotkać takie nazwy jak: peeling, ablacja, abrazja.
Czym kwasy różnią się od siebie?
- Stężeniem [%]
- Wartością pH
- Rodzajem [AHA, BHA, PHA…]
W gabinetach kosmetycznych możesz znaleźć zabiegi oparte o kwasy Organic Series z lini profesjonalnej:
- kwas migdałowy – stosowany przy cerze tłustej, z rozszerzonymi porami, naczyniowej, poszarzałej-zmęczonej,
- mix kwasów owocowych – mieszanka 4 kwasów – w tym wegański kwas mlekowy z ananasa, glikolowy, cytrynowy i winny. Polecany do cer trądzikowych, z przebarwieniami i rozszerzonymi porami,
- kwas laktobionowy – polihydroksykwas (PHA) nowej generacji – najlepszy do skór wrażliwych, suchych i dojrzałych,
- silny kwas pirogronowy – pozyskiwany z jabłek – polecany do cer tłustych, problematycznych, trądzikowych,
- kwas glikolowy – otrzymywany z soku trzciny cukrowej – idealny na przebarwienia i blizny,
- kwas mlekowy – polecany na blizny i zmarszczki.
Co poczujesz podczas zabiegu eksfoliacji kwasami Organic Series?
Większość zabiegów kwasem wygląda podobnie.
- Na dokładnie oczyszczoną skórę nakładany jest preparat przygotowujący np. pre-peel Żel enzymatyczny z kwasami AHA, którego zadaniem jest obniżenie pH skóry i potęgowanie działania właściwego kwasu.
- Następnie pędzelkiem nakładany jest wskazany wcześniej kwas, który powoduje złuszczenie na różnej głębokości, w zależności od jego rodzaju, stężenia, czasu i techniki aplikacji (nakładanie warstwowe). Najogólniej mówiąc obowiązuje zasada, że czym niższe pH tym kwas ma większą moc, a jego działanie złuszczające i drażniące na skórę wzrasta.
- Po aplikacji kwasu odczuwalne jest pieczenie, mrowienie, “kłucie igiełek” lub podrażnienie skóry. Intensywność tych odczuć zależna jest od rodzaju zastosowanego kwasu, ale również od indywidualnych uwarunkowań.
- Następnym koniecznym etapem jest neutralizacja kwasu, aby zatrzymać jego działanie. Kwas zmywany jest wodą i nakładany jest na skórę np. Neutralizator Organic Series, który ostatecznie kończy działanie kwasu na skórze. W przypadku większości kwasów samo umycie twarzy wodą i żelem nie hamuje w pełni jego aktywności na skórze.
- Zaraz po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i napięta, a po ok. 2-3 dniach zaczyna się złuszczać.
przykładowy zabieg profesjonalnymi kwasami (krótka wersja)
Efekty zabiegu kwasami Organic Series
W jaki sposób przygotować się do złuszczania kwasami?
Po konsultacji w gabinecie możliwe jest zastosowanie w domu, na 2 lub 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem, kremu z kwasem laktobionowym Organic Series. Krem obniżając naturalne pH skóry powoduje, że właściwy peeling kwasami jest bardziej efektywny, a odczucia w trakcie właściwego zabiegu mniej intensywne.
Zalecenia po zabiegu kwasami:
! pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji pomiędzy zabiegami – zabezpieczaj skórę kremem z filtrem UV, by uniknąć podrażnień i przebarwień.
! przez okres trwania intensywnej kuracji najlepiej unikaj makijażu – kolorowe kosmetyki mogą gorzej trzymać się skóry oraz zaburzać proces jej oczyszczania.
! pamiętaj również o odpowiednim nawilżaniu skóry – proces złuszczania wcale z tego nie zwalnia.
! pozwól, aby złuszczanie przebiegało naturalnie i nie zdrapuj ani nie zrywaj skórek, dzięki temu unikniesz przebarwień i blizn.
! zrezygnuj z peelingów i maseczek typu peel-off przez cały okres trwania kuracji.
Jakie kwasy Organic Series możesz nakładać w domu?
Po pierwsze bezpieczeństwo! W domowych warunkach najlepiej stosować produkty przeznaczone do samodzielnego użytku. Od profesjonalnych różnią się one przede wszystkim stężeniem, właściwościami i budową. Dlatego są bezpieczne w stosowaniu nawet u osób o wrażliwej cerze.
Produkty, które polecamy do pielęgnacji w domu:
Kwas migdałowy 20 % Organic Series – dzięki dużej budowie cząsteczkowej pozostaje na powierzchni skóry dzięki temu działa łagodniej i wolniej. Nie powoduje silnego podrażnienia, zaczerwienienia, silnego łuszczenia skóry oraz przebarwień u osób z wysokim fototypem. Już po pierwszym zabiegu cera stanie się wyraźnie rozjaśniona, napięta i nawilżona. Silne działanie antybakteryjne zapewni złagodzenie stanów zapalnych, trądziku oraz grudek zapalnych.
Krem z kwasem Laktobionowym Organic Series – kwas laktobionowy – to kwas najnowszej generacji, działa jednak o wiele delikatniej, dzięki czemu nie powoduje podrażnień, pieczenia, zaczerwienienia czy wysuszenia skóry. Ze względu na unikalną budowę kwas laktobionowy ma nie tylko właściwości złuszczające, ale również jest w stanie przyspieszyć odnowę komórkową. Ponadto intensywnie nawilża i wygładza cerę. Ma właściwości antyoksydacyjne i zwiększające elastyczność skóry, a dzięki unikalnym własnościom wiązania wody w naskórku wzmacnia jego barierę ochronną. Pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i wzmacnia elastyczność naczyń krwionośnych, ale także wygładza drobne zmarszczki. Ma zbawienny wpływ na skórę problematyczną i mieszaną: zmniejsza ilość wydzielanego łoju, obkurcza rozszerzone ujścia mieszków włosowych i niweluje zmiany trądzikowe.
Kwas laktobionowy 20% Organic Series – nawet w czystej postaci o dużym stężeniu – bo aż 20% – nadal jest bardzo bezpiecznym produktem dla każdej cery.
Żel enzymatyczny z kwasami AHA Organic Series – naturalnie i bardzo delikatnie zmiękcza i złuszcza cerę, nadając jej młodzieńczy wygląd i blask. Formuła tego preparatu została opracowana specjalnie z myślą o pielęgnacji zmiękczającej, złuszczającej i matującej skóry trądzikowej. Dlatego delikatnie rozpuszcza i usuwa martwe komórki bez wywoływania niepotrzebnych podrażnień; usuwa nadmiar sebum i zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Preparat idealnie sprawdza się w kuracji domowej: szczególnie przed, po i w trakcie kuracji kwasami.