kwasy na twarz

Jakie kwasy na twarz wybrać dla Twojego typu cery?

Marzysz o pięknej i zdrowej cerze, ale dotychczasowa pielęgnacja nie przynosi w pełni zadowalających rezultatów? Odpowiedzią na Twoje potrzeby mogą być profesjonalne kwasy do twarzy. Stosowane w prawidłowy sposób rozjaśnią przebarwienia, wygładzą zmarszczki i pomogą w walce z trądzikiem. Jednak, aby osiągnąć najlepsze efekty, ważne jest, by wiedzieć, jak stosować kwasy na twarz w domu. Dzięki temu unikniesz podrażnień i uzyskasz zdrową, promienną skórę – dokładnie taką, o jakiej marzysz. Skorzystaj z wiedzy naszego doświadczonego kosmetologa i dowiedz się, jakie kwasy na twarz są odpowiednie dla Twojej skóry i jak bezpiecznie wprowadzić je do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym są profesjonalne kwasy kosmetyczne?
  • Jakie są rodzaje kwasów profesjonalnych?
  • Jak wybrać odpowiednie kwasy kosmetyczne dla siebie?
  • Jakie są stosowane kwasy na twarz u kosmetyczki, a jakie w domu?
  • Jak prawidłowo stosować kwasy do twarzy w domu?

Co to są kwasy kosmetyczne?

Kwasy kosmetyczne to substancje chemiczne o niskim pH, które odgrywają ważną rolę w pielęgnacji cery. Eksfoliacja kwasami w kosmetyce ma przede wszystkim jeden cel – złuszczenie martwego naskórka, lecz nie tylko – regularne wykonywanie peelingu kwasami dogłębnie oczyszcza skórę, wygładza ją, a tym samym przywraca jej blask. W rezultacie zabieg eksfoliacji pozwala cieszyć się świeżą i promienną cerą, niezależnie od jej rodzaju i wieku.

Dzięki odpowiedniemu stosowaniu kwasów można:

  • spłycać blizny i zmarszczki,
  • rozjaśniać przebarwienia,
  • zmniejszać widoczność zaskórników i porów,
  • przywracać skórze jędrność i młodzieńczy wygląd.

Jak działają kwasy? 

Przede wszystkim bezpośrednio po aplikacji na twarz rozpuszczają połączenia między komórkami, zwanymi desmosomami, które utrzymują martwy naskórek na powierzchni skóry. W efekcie wiązania te są rozluźniane, przez co dochodzi do ich złuszczenia. Następnie odsłaniane są świeże komórki, które znajdują się poniżej tej warstwy. Dodatkowo, w przypadku kwasów o wysokim stężeniu,  sam proces złuszczenia odbywa się jeszcze głębiej, wewnątrz porów, co w rezultacie prowadzi do odblokowania zalegających w nich zanieczyszczeń.

Peeling kwasami przyczynia się do lepszego wnikania składników aktywnych z kosmetyków aplikowanych po eksfoliacji, dzięki czemu mogą działać skuteczniej i bezpieczniej. Ponadto prawidłowe stosowanie kwasów o odpowiednim stężeniu prowadzi do spłycenia blizn i niwelowania przebarwień. Oczywiście trzeba być cierpliwym i stosować je regularnie, aby dostrzec wszystkie korzyści płynące z zabiegów kwasowych na twarz.

Cenna wskazówka!
Chociaż kwasy kosmetyczne charakteryzują się skutecznym działaniem, należy pamiętać o ich umiarkowanym stosowaniu i wykorzystaniu odpowiednich metod. Niektórych możesz używać bezpiecznie w domu, inne natomiast powinien aplikować wyłącznie wykwalifikowany kosmetolog. Zminimalizuje to ryzyko podrażnień i niepożądanych efektów. Działanie na własną rękę i bez odpowiedniej wiedzy może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego zaleca się zachować ostrożność!

Rodzaje kwasów na twarz i ich zastosowanie

JJuż wiesz, czym są kwasy i jak działają. Teraz czas na poznanie ich rodzajów i zastosowania. W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA, BHA i PHA, które różnią się właściwościami i sposobem działania.

Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy)

Zacznijmy od kwasów AHA, znanych jako alfa-hydroksykwasy. Te substancje chemiczne są rozpuszczalne w wodzie, wykazują delikatne działanie złuszczające, poprawiają elastyczność skóry i wyrównują jej koloryt. Są polecane głównie do cery suchej i wymagającej regeneracji.

Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy)

Z kolei kwasy BHA, czyli beta-hydroksykwasy to substancje rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego też ich działanie jest znacznie głębsze. Świetnie sprawdzają się do cery trądzikowej, tłustej i borykającej się z zaskórnikami. Skutecznie oczyszczają pory i redukują nadmiar sebum.

Kwasy PHA (poli-hydroksykwasy)

Ostatnim rodzajem są kwasy PHA (poli-hydroksykwasy) o delikatniejszym działaniu niż wspomniane powyżej AHA i BHA. Są najczęściej polecane osobom o wrażliwej i naczynkowej skórze lub tym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwasami. Mają właściwości nawilżające, oczywiście przy jednoczesnym złuszczaniu martwego naskórka.

Rodzaje kwasówPrzykłady kwasówNajważniejsze informacjeZastosowanie
Kwasy AHAglikolowydziała na powierzchni skóry, rozpuszcza martwy naskórek, działa złuszczającopolecany do skóry dojrzałej, z przebarwieniami, pomaga w redukcji drobnych zmarszczek
mlekowynawilża skórę, działa wygładzająco, wspomaga regenerację naskórkapolecany do skóry suchej i wrażliwej, pomaga rozjaśnić przebarwienia i nawilża
migdałowydziała powierzchniowo, ma właściwości złuszczające i antybakteryjnepolecany do skóry tłustej i trądzikowej, redukuje nadmiar sebum i pomaga w walce z niedoskonałościami
Kwasy BHAsalicylowyrozpuszcza się w tłuszczach, działa przeciwbakteryjnie, przenika w głąb porówpolecany do skóry tłustej i trądzikowej, pomaga w zwalczaniu niedoskonałości i zaskórników
Kwasy PHAlaktobionowydelikatny dla skóry, działa powierzchniowo i ma właściwości nawilżające oraz antyoksydacyjnepolecany do skóry wrażliwej, wspomaga regenerację i nawilżenie


Sama znajomość rodzajów kwasów to nie koniec Twojej drogi do cieszenia się każdego dnia z pięknej i promiennej cery. Wszystko dlatego, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w pielęgnacji jest odpowiedni dobór kwasu dla siebie. Dlatego w pierwszej kolejności poznaj ogólne zastosowanie tych produktów i przekonaj się, że zabieg z ich użyciem to świetny wybór dla Ciebie.

Lista korzyści płynących z zastosowania kwasów na twarz.

  • ZAPOMNIJ O SZAREJ I ZMĘCZONEJ CERZE. Borykasz się z problemem matowej, poszarzałej cery, przez co wyglądasz na zmęczoną i pozbawioną życia? Dzięki temu, że kwasy złuszczają martwy naskórek, Twoja skóra odzyska dawny blask!
  • POSTAW NA DOGŁĘBNE OCZYSZCZENIE SKÓRY. Masz dość widocznych zaskórników? Kwasy dogłębnie oczyszczą skórę, ograniczą nadmiar sebum, dzięki czemu Twoja skóra w strefie T (czoło, nos, broda) będzie nieskazitelna.
  • POŻEGNAJ SIĘ Z PRZEBARWIENIAMI RAZ NA ZAWSZE. Przebarwienia często prowadzą do kompleksów, gdyż nawet gładka i pozbawiona wyprysków cera, gdy nie ma jednolitego kolorytu, nie jest doskonała. Dlatego jeśli masz dość przebarwień, to dobrze dobrane kwasy rozjaśnią problematyczne miejsca i wyrównają odcień Twojej skóry.
  • WSPOMÓŻ SKÓRĘ W WALCE Z TRĄDZIKIEM. Niektóre kwasy wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego są świetnymi sprzymierzeńcami w walce z trądzikiem. Dodatkowo ich regularne stosowanie złagodzi stany zapalne i  zapobiegnie nowym wypryskom.
  • ZWIĘKSZ ELASTYCZNOŚĆ I PRZYWRÓĆ MŁODY WYGLĄD SKÓRZE. Regularne stosowanie kwasów, oczywiście z umiarem, wspiera produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i gładkość skóry. Dzięki nim zniwelujesz drobne zmarszczki i zachowasz młodość na dłużej!
  • ZADBAJ O NAWILŻENIE CERY BEZ KOMPROMISÓW. Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest przesuszona lub wrażliwa, to koniecznie zdecyduj się na kwasy, które zapewnią jej intensywną dawkę nawilżenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań w pielęgnacji skóry, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Kwas laktobionowy – nowość w pielęgnacji skóry.

Kwasy do twarzy przeznaczone do użytku profesjonalnego

Choć już na tym etapie sporo wiesz na temat rodzajów kwasów, ich właściwości i zastosowań, to nadal nie jest to wystarczająca wiedza, aby działać na własną rękę, bez względu na wszystko. Niektóre profesjonalne kwasy na twarz powinny być aplikowane wyłącznie przez doświadczonych kosmetologów. Mowa między innymi o tych o wysokim stężeniu. Wśród nich można wymienić między innymi kwas pirogronowy i glikolowy. Te rodzaje wykazują bardzo intensywne działanie, dlatego skutecznie usuwają nawet głębokie przebarwienia, blizny potrądzikowe i zmarszczki. 

Jednak ich nieprawidłowe stosowanie może wiązać się z ryzykiem poważnego uszkodzenia skóry i wystąpieniem podrażnień. Ale to tylko początek. Może dojść do chemicznych poparzeń lub nadmiernej reakcji skóry na działanie kwasów. Przy wysokich stężeniach kwasów tak naprawdę każda minuta się liczy. Dlatego też zabiegi z kwasami na twarz z wysokim stężeniem nie są polecane do wykonywania w domowym zaciszu. 

Warto pamiętać, że kwasy profesjonalne nie są zamiennikami tradycyjnych peelingów, które znajdziesz w drogeriach, dlatego nie możesz ich traktować tak samo. W ich przypadku tylko profesjonalista wie, jak dobrać odpowiednie stężenie, czas aplikacji i w jaki sposób zabezpieczyć skórę przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Kwasy do twarzy w domu

Oczywiście powyższe informacje wcale nie oznaczają, że nie możesz zdecydować się na zabieg kwasami na twarz w domowym zaciszu, który wykonasz samodzielnie. Zatem jak bezpiecznie stosować kwasy na twarz w domu? Przede wszystkim zacznij od wyboru produktów o niższym stężeniu. Mowa między innymi o kwasie migdałowym 20% lub toniku enzymatycznym z kwasami AHA, które świetnie uzupełnią codzienną pielęgnację. Tego rodzaju produkty są bezpieczne w stosowaniu, oczywiście jeśli postępujesz zgodnie z zaleceniami producenta. Działają łagodnie, choć efektywnie. Dzięki nim delikatnie złuszczysz naskórek, rozjaśnisz przebarwienia  i poprawisz elastyczność skóry.

Jeśli nie masz przekonania i pewności, oddaj się w ręce eksperta z dziedziny kosmetologii, który wcale nie musi wykonywać zabiegu na pierwszej wizycie. Może jedynie ocenić stan Twojej skóry i polecić Ci kwasy, a przy okazji przekazać najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowego ich stosowania.

Jak dobrać kwas do typu cery?

Jakie kwasy na twarz będą odpowiednie do Twojej skóry? Poniżej przedstawiamy mini-poradnik, w którym znajdziesz kompleksową odpowiedź na to pytanie. Odszukaj w nim rodzaj swojej skóry, a następnie zalecenia i wskazówki dotyczące zabiegów przy zastosowaniu kwasów na twarz.

Cera sucha

Kwas mlekowy i laktobionowy są przeznaczone do skóry suchej, gdyż przede wszystkim nawilżają i łagodzą podrażnienia. Ten pierwszy pomaga także w delikatnym złuszczaniu martwego naskórka, dzięki czemu cera staje się w okamgnieniu gładsza i odświeżona.

Zalecane kwasy: 

  • mlekowy,
  • laktobionowy.

Cera tłusta

Kwas salicylowy, glikolowy i pirogronowy to idealne trio do cery tłustej. Działają niczym „odkurzacz” do porów, oczyszczając je i regulując wydzielanie sebum. Co więcej, kwas salicylowy, jako rozpuszczalny w tłuszczach, dociera jeszcze głębiej do porów, dlatego zapobiega powstawaniu wyprysków i krost.

Zalecane kwasy złuszczające do twarzy: 

  • salicylowy,
  • glikolowy,
  • pirogronowy.

Cera wrażliwa 

Kwasy złuszczające na twarz: migdałowy i laktobionowy, wykazują delikatne działanie, dlatego dobrze sprawdzą się przy cerze wrażliwej, która z natury jest skłonna do podrażnień. Dzięki nim będzie odpowiednio nawilżona i wygładzona, zupełnie bez ryzyka podrażnienia i zaczerwienienia. Dodatkowo kwas laktobionowy wzmacnia barierę ochronną skóry.

Zalecane kwasy złuszczające do twarzy: 

  • migdałowy,
  • laktobionowy.

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa z zaczerwienieniami i widocznymi pajączkami, czyli popękanymi naczynkami, wymaga delikatnej pielęgnacji. W jej przypadku sprawdzi się nawilżający kwas laktobionowy, który wzmacnia naczynia krwionośne.

Zalecane kwasy: 

  • migdałowy,
  • laktobionowy.

Cera trądzikowa

Jakie kwasy na trądzik? Kwas salicylowy skutecznie przenika do porów, rozpuszcza zanieczyszczenia i działa przeciwzapalnie, dlatego jednocześnie efektywnie walczy z trądzikiem. Natomiast kwas pirogronowy reguluje wydzielanie sebum, a migdałowy łagodzi zmiany trądzikowe i wspomaga regenerację skóry. Profesjonalne kosmetyki do cery trądzikowej często mają tak skomponowany skład, by zarówno leczyć, jak i zapobiegać niedoskonałościom.

Zalecane kwasy: 

  • salicylowy,
  • pirogronowy,
  • migdałowy.

Cera dojrzała

Jakie kwasy na zmarszczki, z którymi często borykają się posiadaczki cery dojrzałej? Kwas glikolowy działa na powierzchni skóry, dlatego pomaga w redukcji oznak starzenia i poprawia jędrność cery. Natomiast kwas mlekowy nawilża i rozjaśnia przebarwienia. 

Zalecane kwasy: 

  • glikolowy,
  • pirogronowy,
  • mlekowy.

Jak stosować kwasy na twarz?

Jak wspominaliśmy wielokrotnie, opisywane profesjonalne kosmetyki do twarzy w postaci kwasów należy stosować w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy instrukcję aplikacji kwasów krok po kroku, dzięki której możesz mieć pewność, że zminimalizujesz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Krok 1: Przygotowanie do zabiegu kwasami

Jesteś gotowy/-a na oczyszczanie twarzy kwasami? Efekty z pewnością mile Cię zaskoczą, oczywiście pod warunkiem prawidłowego obchodzenia się z peelingami chemicznymi. W pierwszej kolejności skup się na profesjonalnym oczyszczeniu twarzy w domu. Bez tego ani rusz! Dzięki temu kwasy zadziałają na całej powierzchni skóry i przenikną w głąb naskórka, a ich działanie będzie najskuteczniejsze. Ponadto nie wejdą w reakcję z resztką kosmetyków kolorowych, które pozostały na Twojej twarzy np. po niedokładnym demakijażu.

Podczas przygotowań do aplikacji kwasów koniecznie wykonaj test uczuleniowy na małym fragmencie skóry. Dzięki temu nie narazisz się na podrażnienia.

Krok 2: Aplikacja

Gdy Twoja skóra zostanie odpowiednio przygotowana do zabiegu, czas na aplikację kwasów. Nałóż równomierną i cienką warstwę, unikając okolicy oczu i ust, a następnie odczekaj czas zalecany przez producenta. Obserwuj na bieżąco reakcję skóry. Następnie użyj neutralizatora i zmyj skórę letnią wodą.

Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z eksfoliacją, zastanawia się, jak często aplikować kwasy na twarz w domu. Zwykle peelingi chemiczne wykonuje się co 14 dni lub maksymalnie raz w tygodniu, zaczynając od najniższych stężeń.

Krok 3: Pielęgnacja po zabiegu

Pielęgnacja po zabiegu z użyciem kwasów jest bardzo ważna i nie możesz jej pomijać! Zawsze po zabiegu zastosuj mocno nawilżający krem, a na co dzień nie wychodź z domu bez aplikacji filtrów SPF. Kosmetyki te chronią skórę przed słońcem, a w czasie stosowania kwasów jest ona znacznie bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych i powstawanie przebarwień. Zaleca się, aby intensywne peelingi chemiczne wykonywać w okresie jesień-zima.

Efekty uboczne i przeciwwskazania kwasów na twarz 

Chociaż kwasy na twarz mogą przynieść wiele dobrego, to przy nieodpowiednim stosowaniu możesz się niemile zaskoczyć. Dlatego, zanim zdecydujesz się na peeling chemiczny, koniecznie poznaj efekty uboczne i przeciwwskazania, dzięki którym wykonasz zabieg świadomie, odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Kwasy na twarz – efekty uboczne

Jakie są skutki uboczne używania peelingów chemicznych? To między innymi:

  • podrażnienie i zaczerwienienie skóry;
  • nadmierne przesuszenie;
  • wzmożona wrażliwość na słońce;
  • świąd i pieczenie;
  • zaczerwienienie;
  • łuszczenie.

Przeciwwskazania do kwasów

Przed pierwszym zabiegiem kwasami na twarz warto także zapoznać się z pewnymi przeciwwskazaniami, w przypadku których zabieg mógłby przynieść wyłącznie negatywne rezultaty. Należy do nich między innymi:

  • uszkodzona skóra i przerwana ciągłość naskórka;
  • alergie i nadwrażliwość;
  • ciąża i karmienie piersią (w przypadku tych kobiet sprawdzą się toniki z kwasami o niskim stężeniu);
  • terapie dermatologiczne (np. równoczesne stosowanie retinoidów);
  • niedawno wykonane zabiegi kosmetyczne, takie jak depilacja, mikrodermabrazja czy laseroterapia;
  • podrażnienia i poparzenia słoneczne;
  • aktywne zmiany trądzikowe w ropnym stadium.

Warto w tym temacie zaczerpnąć jeszcze więcej wiedzy, którą znajdziesz w naszym artykule opisującym, jakie są skutki uboczne stosowania kwasów i jak ich unikać.

Kosmetyki do twarzy z kwasami

Jak zrobić kwasy na twarz w domu? Gdy mowa o codziennej pielęgnacji, wystarczy, że zaopatrzysz swoją kosmetyczkę w kwasy o niskim stężeniu. Możesz wybrać też produkty zawierające te substancje chemiczne jako dodatek do formuły. Dobrym tego przykładem jest np. krem z kwasem laktobionowym o stężeniu 10% zamknięty w buteleczce  z wygodnym aplikatorem. 

Kwasy w kosmetologii – podsumowanie

Mamy nadzieję, że kwasy w domu już nie są dla Ciebie żadną tajemnicą. Odpowiedni wybór rodzaju kwasów i stosowanie ich w odpowiedzialny sposób wzniesie Twoją codzienną pielęgnację na znacznie wyższy poziom. W efekcie rozprawisz się z wszelkimi niedoskonałościami i odkryjesz naturalne piękno Twojej skóry.

Kwasy kosmetyczne to substancje chemiczne o niskim pH, które działają złuszczająco, oczyszczająco i wygładzająco. W zależności od rodzaju i stężenia mogą być stosowane w domowej pielęgnacji, a także w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.

Należy dać skórze czas na regenerację i odczekać z kolejnym zabiegiem aż do wygojenia wyprysków.

Najlepiej postawić na maksymalnie nawilżający krem z kwasem hialuronowym lub ceramidami. Koniecznie z filtrami SPF!

Do cery naczynkowej polecany jest kwas laktobionowy, który wzmacnia naczynia krwionośne. Cera tłusta dobrze reaguje na kwas salicylowy, pirogronowy i glikolowy, które oczyszczają pory i regulują wydzielanie sebum. Kwas  mlekowy i laktobionowy są odpowiednie do cery suchej, do wrażliwej natomiast najlepszy będzie kwas migdałowy. Z kolei dla cery dojrzałej odpowiedni będzie kwas glikolowy, pirogronowy i mlekowy, które redukują zmarszczki i poprawiają jędrność.

Zawsze zaczynaj od niższych stężeń i obserwuj reakcję swojej skóry. Przed aplikacją kwasu dokładnie oczyść cerę, a po niej zneutralizuj ją i zastosuj krem o działaniu nawilżającym.

Kwas glikolowy jest znany z właściwości wybielających i rozjaśniających przebarwienia, dlatego skutecznie wyrównuje koloryt.

Najlepiej co 14 dni, a maksymalnie raz w tygodniu – w zależności od typu skóry i stężenia.

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta, które znajdziesz na opakowaniu.

Podobne wpisy