Najpopularniejsze rodzaje maseczek do twarzy

Zastosowanie maseczki do twarzy do doskonały sposób na poprawę stanu i kondycji swojej cery, pielęgnację, a jednocześnie na relaks i regenerację. Na taki zabieg możemy udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, ale też przygotować ją w domu z dostępnych artykułów spożywczych lub skorzystać z gotowych produktów kosmetycznych. W tym artykule skupimy się właśnie na tej ostatniej grupie produktów.

Dostępne na rynku maseczki można podzielić ze względu na formę, konsystencję, skład, rodzaj cery dla jakiej są przeznaczone czy sposób działania.

Podział maseczek z uwagi na konsystencję i formę, jaką przyjmują

Ze względu na konsystencję produktu wyróżniamy:

– maseczki emulsyjne,

– maseczki żelowe,

– maseczki piankowe,

– maseczki zawiesinowe.

Zaś z uwagi na formę jaką ostatecznie przyjmują dzielimy je na:

– maseczki miękkie – takie, które nie tworzą na twarzy sztywnej maski, nie zasychają; bez problemu można je zmyć ciepłą wodą; część z nich można zaś postawić na skórze do całkowitego wchłonięcia (koniecznie należy zastosować się w tym zakresie do zaleceń producenta),

– maseczki twarde – w swojej pierwotnej formie mają często postać pasty lub proszku, które należy rozrobić, po aplikacji zastygają na twarzy, unieruchamiając chwilowo jej mięśnie; tego typu maskę usuwa się po zaschnięciu i upłynięciu określonego czasu w całości lub płatami.

Podział maseczek z uwagi na ich działanie

Z uwagi na działanie maseczek (i to jest w zasadzie najbardziej interesujące nas kryterium) maseczki można podzielić na:

– maseczki oczyszczające,

– maseczki nawilżające i odżywiające,

– maseczki wygładzające i ujędrniające,

– maseczki tonizujące i wyciszające,

Maseczki oczyszczające ze względu na specyfikę działania bardzo często nazywane są również maseczkami ściągającymi. Tego typu maseczki są szczególnie zalecane w przypadku cery tłustej i mieszanej, kiedy warstwa skóry jest grubsza i naturalne złuszczanie naskórka jest utrudnione. Problematyczne jest tutaj przetłuszczanie się cery, wzmożona produkcja sebum, efekt świecenia, częste zatykanie porów, tworzenie się stanów zapalnych i zaskórników. Maseczki oczyszczające pomagają zaradzić na te problemy. Bazują głównie na takich składnikach jak biała, niebieska lub zielona glinka, mentol lub tlenek cynku. Wymienione komponenty łagodzą stany zapalne, koją, oczyszczają pory i zanieczyszczenia. W rezultacie cera jest dogłębnie oczyszczona i odświeżona.

Maseczki nawilżające i odżywiające jak sama nazwa wskazuje dokładnie nawilżają skórę i dostarczają jej wszelkich niezbędnych składników. Szczególnie zalecane są wtedy, kiedy cera jest przesuszona, poszarzała, zniszczona działaniem promienni słonecznych czy innych szkodliwych czynników. Zazwyczaj zawierają w swym składzie kwas hialuronowy, olejek z nasion zbóż, odpowiednio skomponowane witaminy i minerały. Doskonale funkcję nawilżająco-regenerującą pełnią również maseczki na bazie alg. Dzięki takim formułom skóra zostaje właściwie nawilżona i odżywiona, odzyskuje swój naturalny blask, gładkość i sprężystość.

Maseczki ujędrniające i liftingujące to kosmetyki typu anti-aging przeznaczone dla kobiet po ukończeniu 40 roku życia. Z wiekiem skóra traci wodę, włókna kolagenowe i elastynowe osłabiają się, w rezultacie cera staje się mniej gładka, wiotka, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Maseczki liftingujące mają za zadanie zapobiec oznakom starzenia. Dzięki odpowiednio skomponowanym składnikom: ekstraktom ze zbóż i roślin, witaminom i minerałom ujędrniają i uelastyczniają skórę i zmniejszają widoczność zmarszczek. W efekcie cera jest wyraźnie wygładzona, delikatnie napięta i odmłodzona. Na rynku znajdziemy też produkty w postaci maseczek ekspresowych, które tuż po zmyciu dają efekt idealnie wygładzonej, napiętej skóry. Z uwagi na dosyć radykalne działanie masek liftingujących raczej nie powinno się ich stosować częściej niż raz w tygodniu.

Maseczki o działaniu wyciszającym, kojącym i tonizującym to kosmetyki pełniące wydawałoby się podstawową funkcję tego produktu. Nakładanie maseczki kojarzy nam się przecież przede wszystkim z relaksem i wyciszeniem. To doskonały zabieg relaksująco-uspokajający, przynoszący jednocześnie bardzo wymierne efekty. Tego typu kosmetyki bazują przede wszystkim na wodach termalnych, olejkach eterycznych i ekstraktach roślinnych. Z powodzeniem mogą je stosować posiadacze każdego typu cery nawet cery wrażliwej. Maseczki tonizujące koją, łagodzą, zmniejszają przekrwienie naczynek, nawilżają i pielęgnują skórę.

W jaki sposób stosować maseczki?

Maseczkę najlepiej wykonywać w godzinach popołudniowych. To dobra pora na relaks, ukojenie i wyciszenie pod dniu pełnym wrażeń , ale nie tylko. To również czas kiedy nasz naturalny zegar powoduje szybszy obieg krwi, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w maseczce szybciej się wchłaniają – w rezultacie kosmetyk efektywniej zadziała.

Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie oczyścić skórę twarzy. Dobrze poprzedzić ten proces peelingiem. Dzięki temu usuniemy martwy naskórek oraz przygotujemy cerę na lepsze przyjęcie składników maseczki. Wyjątkiem są maseczki oczyszczające czy maski typu peel off, które same w sobie działają złuszczająco i oczyszczająco.

Przed aplikacją kosmetyku należy dokładnie zabezpieczyć włosy (najlepiej sprawdza się w tej roli opaska). Kosmetyk nakładamy umytymi rękami lub specjalnym pędzlem do masek omijając okolice oczu. Standardowo preparat utrzymujemy na skórze przez około 15 minut, chyba że producent zaleci inaczej.

Po upływie tego okresu zmywamy maseczkę letnią wodą, tonikiem lub płynem micelarnym. Dzięki temu nie tylko usuniemy kosmetyk, ale też przywrócimy skórze naturalne pH.

Podobne wpisy