Jak stosować maski do ciała?
Jeszcze dekadę, dwie temu stosowanie maski do ciała było traktowane jako odrębny, indywidualny zabieg. Obecnie maseczki wykorzystywane są jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Coraz więcej z nas decyduje się na stosowanie masek nie tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, ale też w zaciszu własnej łazienki czy sypialni. W jaki sposób należy to robić?
Maski mogą przyjmować różną postać, formę, mieć inne działanie i przeznaczenie. Najbardziej popularne, dostępne na rynku maski można podzielić z uwagi na:
– konsystencję:
maski emulsyjne,
maski piankowe,
maski żelowe,
maski zawiesinowe.
– formę jaką przyjmują:
maski miękkie – nie zasychające; zgodnie ze wskazaniem producenta należy je pozostawić na skórze do całkowitego wchłonięcia lub zmyć ciepłą wodą,
maski twarde – pierwotnie najczęściej mają postać pasty lub proszku, po nałożeniu zastygają na twarzy, tworząc sztywną maskę; po upływie wskazanego czasu produkt usuwa się w całości, partiami lub też zmywa letnią wodą bądź mleczkiem.
– miejsce aplikacji:
maski do twarzy,
maski do ciała
– działanie:
maski oczyszczające,
maski nawilżające i odżywiające,
maski wygładzające i ujędrniające,
maski tonizujące i wyciszające.
Różnorodność ta ma swój powód. Maska każdorazowo powinna być dostosowana do typu skóry oraz ewentualnego występującego problemu dermatologicznego.
Ogólne zasady dotyczące użycia maski do twarzy lub ciała
Stwierdzenie, że maska może być uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jest pewnym nadużyciem, ponieważ zbyt częste stosowanie tego kosmetyku również może skutkować pewnymi problemami skórnymi np. za często aplikowana maseczka do skóry tłustej może powodować przesuszanie się cery i odwrotnie nadużywanie maseczki nawilżającej może być przyczyną łojotoku.
Zastosowanie maski daje szybkie i widoczne efekty z uwagi na to, że z reguły kosmetyk ten zawiera dużą ilość składników aktywnych. Preparaty te skutecznie radzą sobie z zbyt dużą suchością cery, z nadmiernym wydzielaniem się sebum, jak też z rozmaitymi problemami cery (np. trądzik) czy całego ciała (cellulit, rozstępy). Jednak to właśnie z uwagi na wysokie skoncentrowanie składników aktywnych muszą być stosowane w rozsądnych odstępach czasu.
Najczęściej maski stosuje się w przypadku problemów z cerą. W związku z tym aplikuje się je głównie na twarz, szyję i dekolt. Istnieją jednak kosmetyki tego typu opracowane np. pod kątem spalania tłuszczu czy redukowania cellulitu nakładane na brzuch, uda czy pośladki jak i maski regenerujące czy odświeżające do całego ciała.
Jak stosować maski do twarzy i ciała?
Przed zastosowaniem maski należy każdorazowo dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do kosmetyku. Znajdziemy tam dokładne informacje dotyczące tego, jak długo i w jaki sposób stosować dany produkt. Część masek pozostawia się bowiem na ciele do całkowitego wchłonięcia, a część usuwa się po wskazanym czasie (dotyczy to w szczególności produktów zasychających).
Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które można odnieść praktycznie do każdego rodzaju masek.
Przy pierwszorazowym zastosowaniu kosmetyku jak w przypadku każdego nowego artykułu kosmetycznego należy wykonać próbę uczuleniową. Maskę najlepiej jest stosować na zakończenie dnia. Nie tylko z uwagi na to, ze stanowi ona świetne preludium do wieczornego relaksu, ale również ze względu na fakt, że wieczorem skóra jest lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Wieczorem skóra w naturalny sposób przygotowuje się do regeneracji, jest bardziej rozluźniona i lepiej przyjmuje znajdujące się w kosmetykach substancje. Co rozumie się samo przez się przed nałożeniem maseczki skóra musi być bardzo dokładnie oczyszczona. Działanie te można jeszcze zwiększyć, jeśli aplikację kosmetyku poprzedzimy peelingiem i ciepłym prysznicem. To pozwoli na pozbycie się warstwy zrogowaciałego, zniszczonego naskórka, poprawi krążenie krwi i rozgrzeje skórę. Dzięki temu składniki kosmetyki lepiej się wchłoną i dotrą do głębokich warstw skóry – w efekcie maseczka lepiej zadziała. Wyjątek stanowi maseczka typu peel off, która sama w sobie wykazuje działanie złuszczające. W przypadku maseczek do twarzy częstą praktyką jest stosowanie maski podczas kąpieli. To doskonała okazja do pełnego relaksu. Dodatkowo ciepła woda rozszerzy pory, co pozwoli na wniknięcie składników w głębokie warstwy skóry.
Maseczkę nakładamy czystą dłonią lub specjalnym pędzelkiem. W przypadku maseczek na twarz należy omijać okolice oczu i ust, ponieważ skóra w tym miejscu jest szczególnie cienka i delikatna, a składniki maseczki czy sam sposób aplikacji mogłyby ją podrażnić. Zwyczajowo pozostawiamy maskę na skórze przez około 10 – 20 minut, chyba że producent zaleci inaczej.
Maseczkę do twarzy z powodzeniem można zastosować samodzielnie w domu, korzystając zarówno z gotowych produktów, jak i zasobów naszej spiżarni. Z kolei aplikacja maski do ciała jest nieco bardziej problematyczna, zarówno z uwagi na formułę tego typu kosmetyków jak i sam sposób nakładania maski. Tutaj również mamy dużą różnorodność, począwszy od prostych błot i glinek, masek algowych, po maski czekoladowe, witaminowe czy owocowe np. arbuzowe bądź żurawinowe. Zazwyczaj nałożenie maski poprzedza dokładne oczyszczenia skóry oraz relaksacyjno-rozgrzewający masaż. Po nałożeniu preparatu przebywamy zaś w specjalnej kapsule lub też zostajemy owinięci folią i specjalnym kocem. Po raz kolejny do głosu dochodzi zasada, że pod wpływem ciała komponenty preparatu lepiej się wchłaniają. Z tego powodu jeśli pokusimy się o nałożenie maski na ciało w warunkach domowych to poza samym produktem np. maską na bazie błota morskiego i alg należy nabyć również specjalną folię, którą owiniemy pokryte kosmetykiem ciało.
Kiedy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu maski?
Efekt zastosowania maski w większości przypadków jest widoczny od razu. Skóra jest wyraźnie odprężona, nawilżona i wygładzona. Mimo dobroczynnego działania tych kosmetyków istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania masek. Z pewnością będą do nich należały alergie, rany, uszkodzenia naskórka czy stany zapalne skóry. W takim przypadku przed aplikacją maski należy poradzić się profesjonalnej kosmetyczki lub dermatologa, który oceni stan dermy oraz zaleci odpowiedni dla danego problemu produkt.