Jak dbać o włosy latem?
Lato mimo swoich niezaprzeczalnych plusów jest dosyć trudną porą dla naszej cery, skóry całego ciała czy włosów. Co więcej o ile w przypadku pielęgnacji skóry jesteśmy już odpowiednio wyczuleni i uświadomieni – pamiętamy o odpowiedniej ochronie i zabezpieczeniu w postaci kremów z filtrem, to o dbaniu o właściwą kondycję włosów zdarza nam się często zapominać. W tym artykule skupimy się więc na tym, w jaki sposób pielęgnować włosy latem, jak właściwie je chronić oraz jak wspomagać ich regenerację, kiedy uległy zniszczeniu.
Wiatr, chlorowana lub słona woda, ale przede wszystkim słońce to czynniki, które sprawiają, że stan naszych włosów latem znacznie się pogarsza. Szczególnie narażone są włosy, które z natury są cienkie i delikatne, ale też te, które posiadają mniej melaniny, a więc blond, siwe, rozjaśniane czy farbowane (sztuczny pigment nie chroni tak jak naturalny).
Dlaczego słońce i inne „wakacyjne czynniki” szkodzą naszym włosom?
Promienie słoneczne powodują rozszczelnienie osłonki włosa, odsłaniając stopniowo jego korę i niszcząc wchodzące w jej skład białka. W rezultacie włosy stają się mocno przesuszone, słabsze i łamliwe. Już kilka dni spędzonych na słońcu sprawia, że odcień naszej fryzury staje się wyraźnie jaśniejszy. Co z pozoru może wyglądać nawet atrakcyjnie, ale jest niestety szkodliwe dla kondycji naszych włosów. Jaśniejszy kolor wynika z utleniania się melaniny, która z brązowej przeistacza się w jasnobeżową. Niszczący efekt potęguje woda morska czy chlorowana. Pozostałe na włosach drobiny wody działają na zasadzie soczewki skupiającej promienie słoneczne. W efekcie uszkodzenia są jeszcze większe. Po kąpieli w morzu czy w basenie na skutek działania nie tylko słońca, ale też chloru czy soli morskiej włosy stają się szorstkie, suche, łamliwe, puszą się i plączą.
Jakich kosmetyków należy używać do letniej pielęgnacji włosów?
Aby uniknąć takiej sytuacji podobnie jak o skórę tak i o włosy należy w okresie letnim dbać w sposób szczególny. Przede wszystkim należy je odpowiednio zabezpieczać przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale też systematycznie nawilżać i odżywiać. Z tego powodu kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny zawierać przede wszystkim filtry, ale też składniki, które odpowiednio nawilżą, odżywią i zregenerują włosy takie jak witaminy A, E, B, F, H, ceramidy, olej jojoba czy olejek makadamia. Co prawda tego typu komponenty znajdziemy w wielu szamponach, maskach i odżywkach. Jednak z uwagi na specyfikę ich stosowania – spłukiwanie – skuteczność może być mniejsza. Z tego względu dobrze jest jednocześnie postawić na produkty, które dłużej utrzymują się na włosach, ale nie obciążają ich. Najlepiej przed każdorazowym wyjściem na zewnątrz spryskać włosy delikatną, zabezpieczającą włosy mgiełką. Zabieg taki należy powtarzać co kilka godzin oraz po każdym zażyciu kąpieli. Dobrze jest też po każdym wyjściu z wody opłukać włosy pod prysznicem. Alternatywą może być wodoodporny olejek do włosów, który zabezpieczy włosy zarówno przed szkodliwym działaniem promieni UV, jak też soli morskiej czy chloru.
Jak zabezpieczać włosy podczas letnich kąpieli?
Kiedy zamierzamy przebywać na słońcu dłużej koniecznie należy też zabezpieczyć głowę i włosy nakryciem. W zależności od gustu indywidualnego stylu czy okazji może to być kapelusz z transparentnym rondem, modna panama czy czapka z daszkiem. Ważne jest jedynie to, aby nakrycie było jasne, dobrze chroniło głowę, ale jednocześnie było przewiewne i pozwoliło skórze głowy oddychać. Mimo nakrycia włosy powinny być zabezpieczone mgiełką z filtrami UV.
Jednym z kardynalnych błędów jakie popełniamy latem jest suszenie włosów bezpośrednio na słońcu. Owszem miło jest poczuć przez chwilę na głowie przyjemny chłód, jednak za tę chwilę przyjemności będziemy musieli zapłacić gorszą kondycją i zniszczeniem włosów. Kiedy włosy są mokre ich łuski otwierają się, a jeśli dodamy do tego wspomnianą szkodliwość działania promieni UV, jeszcze łatwiej wtedy o uszkodzenia. Z tego powodu nie powinniśmy również zbyt intensywnie wycierać włosów, ani spinać ich jakimiś ostrymi czy wżynającymi się gumkami i klamrami. Najlepiej pozwolić włosom naturalnie wyschnąć pod parasolem lub w jakimś innym ocienionym miejscu, a do ich upięcia wykorzystać miękką frotkę.
Pielęgnacja włosów po powrocie z plaży
Po powrocie z plaży czy z basenu należy dokładnie umyć głowę delikatnym szamponem. Skóra głowy oraz włosy powinny być starannie oczyszczone, dlatego należy umyć je najlepiej dwa razy. Do samego mycia warto użyć ciepłej wody, która dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami i tłuszczem. Podczas spłukiwania należy stopniowo zmniejszać temperaturę wody – to spowoduje zamknięcie łuski włosa. Kolejnym krokiem będzie nałożenie regeneracyjnej odżywki. Należy jednak pamiętać o tym, aby nakładać kosmetyk na same włosy, a nie skórę głowy. W przeciwnym wypadku spotęgujemy wydzielanie sebum.
Codzienne pielęgnacja włosów latem
Włosy latem z reguły szybciej się przetłuszczają, dlatego w niektórych przypadkach należy je myć nawet codziennie. Ważne jest aby dobrać delikatny szampon, bogaty w woski, ceramidy, witaminy, olejki i inne składniki regeneracyjno-odżywcze, który nie będzie dodatkowo pobudzał produkcji sebum. Raczej należy unikać w tym okresie suszarki i jeśli to możliwe pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. Raz-dwa razy w tygodniu warto też nałożyć specjalna maskę, która odżywi i zregeneruje włosy.
Co prawda latem powinno się raczej unikać intensywnej stylizacji włosów, stawiając na naturalne i łatwe do ułożenia uczesania. Warto postawić na dobre cięcie, wybierając na fryzury, które niejako same się układają lub w przypadku których tak zwane czesanie wiatrem wygląda korzystnie i modnie. Jeśli jednak nasza fryzura wymaga użycia pianki czy lakieru koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby produkt również zawierał filtry UV.