Pielęgnacja cery mieszanej

Nikomu w zasadzie nie trzeba tłumaczyć, że każdy typ cery wymaga nieco innej pielęgnacji. Wystarczy rzut oka na sklepowe półki. Znajdziemy tam bardzo wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, suchej, wrażliwej, atopowej itp. itd. Należy więc w zasadzie zapoznać się z treścią etykiety, zastosowaniem i możemy dobrać optymalny dla naszej skóry kosmetyk. Wydaje się to bardzo proste. Jednak co zrobić, jeśli nie mieścimy się w tych standardach i jesteśmy „posiadaczkami” cery mieszanej?

Czym charakteryzuje się cera mieszana?

Najprościej rzecz ujmując cera mieszana łączy w sobie cechy cery suchej i cery tłustej. Mimo tego założenia wcale nie jest to takie proste. Należy bowiem określić, które partie twarzy posiadają właściwości typowe dla cery suchej, a które dla tłustej. Zazwyczaj część przetłuszczająca się obejmuje czoło, nos i brodę (z uwagi na położenie tych punktów jest określana strefą T). Z kolei część sucha przeważnie przypada na policzki, skronie, niekiedy też okolice brody. Najczęściej skłonności do tego typu cery pojawiają się w dojrzałym wieku, zwłaszcza u kobiet, które wcześniej miały tendencję do przetłuszczania się skóry. Cera mieszana może wynikać też z zaburzenia równowagi wodno-lipidowej, powstałego przykładowo na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji.

Właściwości cery mieszanej

Wiemy już, że cera mieszana łączy w sobie właściwości skóry tłustej i suchej. Czym się to objawia? Wspomniana strefa T (czoło, nos, broda) wytwarza więcej sebum, jest pokryta warstewką łoju. Mogą się na niej pojawiać zaskórniki czy inne zmiany zapalne. Jest przy tym nieco mocniejsza i grubsza, bardziej odporna na działanie wody, kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych. Z kolei część sucha jest cienka i delikatna, pozbawiona warstwy ochronnej. Ma tendencję do przesuszania się, napinania i podrażnień. Najprościej można rozpoznać to, gdzie mamy jaki typ cery, myjąc twarz wodą. Część tłusta jest w zasadzie odporna na działanie wody (nie zaobserwujemy więc praktycznie żadnych zmian), z kolei część ze skłonnością do przesuszania się będzie się napinać, a nawet piec, swędzieć czy łuszczyć.

Metody pielęgnacji cery mieszanej

W związku z przytoczonymi wyżej uwagami raczej nie należy na co dzień myć twarzy wodą i mydłem ani tonikiem zawierającym alkohol (zaburza on bowiem równowagę lipidową skóry). Zamiast tego lepiej sprawdzą się delikatne toniki czy płyny micelarne do cery wrażliwej.

Z uwagi na różne potrzeby poszczególnych partii twarzy należy je właściwie traktować. Trzeba więc nawilżać, natłuszczać i chronić przesuszone partie skóry i normalizować wydzielanie sebum w strefie T. (Należy jedynie unikać stosowania preparatów o silnym, wysuszającym działaniu, ponieważ paradoksalnie skóra zacznie wówczas się bronić i produkować zwiększone ilości sebum.) Czy oznacza to, że mamy smarować poszczególne części twarzy różnymi kosmetykami? W przypadku bardzo zaawansowanego problemu może pojawić się taka konieczność. Należy jednak wówczas bardzo uważać na to, aby aplikować konkretny krem tylko i wyłącznie na skórę o danych właściwościach. W przeciwnym wypadku zamiast złagodzić objawy, jedynie je nasilimy.

Jeśli problem nie jest aż tak zaogniony wystarczą kosmetyki do cery mieszanej. Najlepiej sięgać po produkty, które regulują pracę sebum. Pozwolą one zmniejszyć produkcję łoju w strefie T i nieco ją zmatowić oraz zapobiegną przesuszaniu się skóry w jej problematycznych rejonach.

Nie możemy też zapominać o odpowiednim nawilżaniu cery. Wybierane kosmetyki powinny mieć lekką, delikatną formułę oraz właściwości nawilżające. W przypadku bardzo nasilonych objawów przesuszające się partie skóry warto smarować kosmetykami przeznaczonymi dla cery atopowej, zawierającymi między innymi emolienty.

Nie można też zapominać o dobroczynnym działaniu peelingu. Martwy naskórek najlepiej złuszczać raz, góra dwa razy w tygodniu. W przypadku cery mieszanej najlepiej sprawdzą się nieco delikatniejsze peelingi enzymatyczne.

Podobne wpisy