Jakie kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to coraz częstszy problem, który dotyka nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Kojarzymy je z chorobą wieku dziecięcego, ponieważ zazwyczaj pierwsze symptomy AZS pojawiają się w wieku niemowlęcym, rzadziej przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Jest to jednak schorzenie, które towarzyszy człowiekowi przez całe życie, choć zazwyczaj z czasem jego objawy się wyciszają, zwłaszcza jeśli wdrożymy odpowiednie leczenie i właściwą pielęgnację.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry polega przede wszystkim na zaburzeniu produkcji lipidów, które tworzą naturalną barierę ochronną skóry. Do tego dochodzi jeszcze zwiększona wrażliwość na niektóre czynniki zewnętrzne i alergizujące. Pierwszym podstawowym objawem AZS jest swędzenie i to uporczywe swędzenie, które nierzadko zaburza codzienne, normalne funkcjonowanie. Skóra jest mocna przesuszona i cienka (niekiedy wręcz przeźroczysta tak, że widać przez nią żyły). Z czasem na ciele pojawiają się drobne krostki zwłaszcza w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie cienka (np. w zgięciach kolan, na łokciach). Nierzadko grudki te przekształcają się w drobne krostki lub łączą się ze sobą, tworząc większe czerwone plany, przypominające liszaje. Do tego dochodzą jeszcze skutki drapania w postaci nadważeń bakteryjnych czy przeczosów.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli dochodzą do tego jeszcze problemy alergiczne. W większości przypadków całkowite wyleczenie jest wręcz niemożliwe. W zasadzie mówimy więc przede wszystkim o łagodzeni objawów. Do niedawna w leczeniu stosowano głównie maści i preparaty zawierające sterydy. Z tym, że niestety powodowały one wiele skutków ubocznych oraz sprawiały, że skóra stawała się coraz cieńsza i osłabiona. Obecnie coraz częściej sięga się po maści i kremy przeciwzapalne oraz leki immunosupresyjne i przeciwuczuleniowe.

Pielęgnacja i zalecane kosmetyki dla osób z AZS

Poza wdrożonym leczeniem ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Jakie właściwości powinny posiadać kremy, balsamy i inne kosmetyki dla atopika? Przy wyborze optymalnych preparatów musimy wziąć pod uwagę podstawowe właściwości skóry atopowej. W związku z tym, że derma jest pozbawiona swej naturalnej ochrony hydrolipidowej należy pamiętać przede wszystkim o właściwym jej natłuszczaniu i nawilżaniu. Z racji zaś tego, że jest to skóra skora do podrażnień i podatna na alergie należy wybierać produkty o bardzo uproszczonym, naturalnym składzie. Najlepiej, aby miały jednocześnie łagodzące, przeciwzapalne i antybakteryjne działanie. Bardzo dobrze z tego zadania wywiązują się przykładowo kosmetyki organiczne bez konserwantów, substancji zapachowych i sztucznych dodatków. Im krótsza lista składników tym lepiej. Kremy, balsamy i kosmetyki myjące dla atopików w swym składzie posiadają między innymi alantolinę, mocznik, trójglicerydy, ceramidy czy witaminę E. Do tego dochodzą jeszcze właściwości przeciwświądowe kosmetyku, możliwe do uzyskania dzięki takim substancjom jak np. wyciąg z pestek dyni czy L-fuktoza.

Zadaniem kosmetyków dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest:

– zapewnienie dermie ochrony hydrolipidowej,

– nawilżenie skóry,

-zmniejszenie dolegliwości związanych ze swędzeniem,

– łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych.

Emolienty w kosmetykach dla atopików

Bardzo często możemy słyszeć o tym, że kremy dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale też skórą suchą czy wrażliwą powinny posiadać emolienty. Czym są osławione emolienty i jak wpływają na dermę? Emolienty wspomagają odbudową naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry. Natłuszczają one dermę, umożliwiając jednocześnie zachowanie właściwego poziomu nawilżenia. Bardzo dobrze z tego zadania wywiązują się oleje roślinne np. masło shea czy olej z ogórecznika. Rzadziej stosuje się olej parafinowy. Unika się natomiast lanoliny czyli wosku z sierści owcy, ponieważ mimo tego, że bardzo dobrze natłuszcza skórę, to ma też jednak bardzo silne właściwości uczulające – kosmetyk zamiast łagodzić, mógłby zaogniać problem.

Nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie

Jak zostało wspomniane poza natłuszczaniem drugim ważnym zadaniem jakie powinny spełniać kosmetyki dla atopowca jest nawilżanie. Z tego powodu w kosmetykach dla osób z AZS bardzo często znajdują się mocznik (oczywiście we właściwym stężeniu), sorbitol, alantoina czy gliceryna. Bardzo dobrze nawadniają one skórę oraz sprawiają, że staje się bardziej miękka.

Podstawowe zasady codziennej pielęgnacji dla osób z AZS

Do tego należy jeszcze pamiętać o pewnych zaleceniach, dotyczących codziennej pielęgnacji.

– Kąpiel w wannie lepiej zastąpić prysznicem. Długie wylegiwanie się w ciepłej wodzie dodatkowo przesusza skórę i powoduje podrażnienia. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel w wannie, to dobrze jest do niej dodać nieco soli morskiej czy mąki ziemniaczanej.

– Zasadowe mydła i żele pod prysznic należy zastąpić delikatnymi środkami myjącymi dla topików np. syndetytyami, które usuwają zanieczyszczenia, ale nie zmywają naturalnego płaszczyka lipidowego, który w przypadku skóry atopowej już i tak jest mocno osłabiony. W związku z tym już przed kąpielą dobrze jest nasmarować ciało specjalną substancją ochronną.

– Z kolei po kąpieli powinno się natłuścić skórę tłustym, nawilżającym kremem lub balsamem, względnie oliwką. Kremy podtrzymujące właściwą ochronę hydrolipodową i łagodzące podrażnienia należy stosować nawet kilka razy dziennie.

– Należy też unikać ubrań wykonanych z sztucznych tkanin, jak też wełnianych swetrów, czapek czy szalików, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Odzież powinno się prać w płatkach mydlanych lub delikatnych proszkach dla alergików.

Podobne wpisy