Jaki kosmetyk do oczyszczania twarzy wybrać?

Demakijaż to jeden z ważniejszych elementów codziennej pielęgnacji. Mimo tego, że półki sklepowe wprost uginają się od rozmaitych produktów do oczyszczania twarzy, to wciąż jednak spora grupa kobiet do wieczornego zmywania makijażu używa wody z mydłem. To jeden z kardynalnych błędów. Tym bardziej, że demakijaż służy nie tylko do usuwania pozostałości kosmetyków, ale też naniesionych tam w ciągu dnia zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum. Sama woda z mydłem mogłaby sobie z usunięciem wszystkich tych elementów nie poradzić. Co więcej można w ten sposób doprowadzić do powstawania podrażnień, zatykania porów, wyprysków czy stanów zapalanych. O wiele lepiej sięgać więc po profesjonalne kosmetyki do oczyszczania twarzy. Jaki mamy wybór?

Popularne kosmetyki do oczyszczania twarzy

Dobór kosmetyków do oczyszczania twarzy powinien być dostosowany do intensywności makijażu, typu cery oraz sytuacji w jakiej się aktualnie znajdujemy. Do wybory mamy między innymi:

– Mleczko to jeden z najbardziej znanych, ale też i zalecanych kosmetyków do demakijażu. Zalecenia te wynikają z tego, że kosmetyk ten nie tylko świetnie radzi sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami (również z kosmetykami wodoodpornymi), ale posiada także właściwości pielęgnacyjne. Z racji tego, że mleczko nie tylko oczyszcza, ale też nawilża skórę, doskonale nadaje się do oczyszczania cery suchej i wrażliwej.

– Tonik to drugi z popularniejszych środków do demakijażu. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku oczyszczania twarzy z kurzu, potu czy innych zanieczyszczeń. Najczęściej też (jeśli wybierzemy produkt o odpowiednim składzie) ma działanie odświeżające i antybakteryjne. Jeśli chodzi o usuwanie pozostałości kosmetyku, to tonik również sobie z nimi poradzi pod warunkiem, że makijaż nie jest zbyt intensywny.

– Płyn micelarny – coraz częściej bije się o pozycję z wyżej wymienionymi kosmetykami. Można powiedzieć, że w dużym stopniu łączy on w sobie właśnie oczyszczające właściwości mleczka i odświeżające toniku oraz delikatnie nawilża cerę. Płyn micelarny doskonale sprawdzi się w przypadku oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń, kurzu i pozostałości kosmetyków, a jednocześnie nie pozbawia jej naturalnej bariery hydrolipidowej.

– Kosmetyki myjące typu żele i pianki – jak sama nazwa wskazuje są raczej przeznaczone do zmywania zanieczyszczeń niż do klasycznego demakijażu. Bardzo często posiadają w swoim składzie drobinki, dzięki którym pozwalają się pozbyć nie tylko brudu, ale też zrogowaciałego naskórka. Dobrze zadają egzamin w przypadku cery tłustej lub łojotokowej.

– Kremy lub olejki do demakijażu – dobrze radzą sobie z poważniejszymi zabrudzeniami i pozostałościami wodoodpornych kosmetyków. Dzięki swojej formule jednocześnie nawilżają i natłuszczają cerę. Niekiedy jednak efekt ten może być zbyt silny i krem pozostawia na skórze tłusty film – wówczas najlepiej jest połączyć dwa sposoby oczyszczania. Na początek usunąć trudne zabrudzenia kremem, a następnie przemyć twarz tonikiem.

– Płyn dwufazowy – łączy w sobie pewną dwoistość, z jednej strony posiada oleistą formułę, z drugiej jest delikatny, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku demakijażu wrażliwych okolic ust i oczu. Rewelacyjnie poradzi sobie również z usunięciem wodoodpornych kosmetyków.

– Chusteczki i nawilżane płatki do demakijażu to świetna alternatywa do oczyszczania twarzy kiedy spędzamy noc poza domem. Zajmują niewiele miejsca w naszej kosmetyczce, a pozwolą nam położyć się do łóżka z dokładnie oczyszczoną i zadbaną twarzą.

Oczyszczanie twarzy, a mycie twarzy

Poza wieczornym oczyszczaniem twarzy z makijażu i zebranych tam w ciągu całego dnia zanieczyszczeń sięgamy też po środki do mycia twarzy. W tym wypadku również należy zwrócić uwagę na to, aby nie podrażniały skóry, nie przesuszały jej lub przeciwnie nie powodowały wzmożonej produkcji sebum. Innymi słowy, żeby były dostosowane do typu cery.

Jeśli chodzi o suchą skórę to połączenie tradycyjnego mydła i chlorowanej wody jest w przypadku tego typu cery niewskazane. Chlorowana woda może dodatkowo podrażnić i wysuszać skórę. Z tego powodu przed myciem najlepiej jest ją przegotować i przestudzić. Z kolei mydło świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami, ale pozbywa też skórę naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Jego zasadowy odczyn może zaś prowadzić do dodatkowych podrażnień. W przypadku cery suchej lepiej sprawdzą się delikatne środki myjące, nie zawierające w swym składzie SLS i SLES. Jeśli skóra jest bardzo sucha można nawet wesprzeć się w pielęgnacji kosmetykami dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Jeśli chodzi o pielęgnację cery tłustej to w tym wypadku również należy unikać agresywnie działających mydeł, w szczególności tych o wysokim pH. Twarz należy przemywać nie tylko wieczorem, ale również rano czy np. po powrocie z pracy, aby zmyć z niej gromadzącą się warstwę sebum. Nie oznacza to jednak, że należy sięgać po środki odtłuszczające. W ten sposób możemy doprowadzić do innego problemu – skóra może się odwodnić, co może się objawiać łuszczeniem. Po każdym umyciu twarzy dobrze jest też przemyć ją tonikiem antybakteryjnym, który zapobiegnie zatykaniu się porów, powstawaniu zaskórników i stanów zapalanych.

Cera mieszana to cera, którą łączy w sobie właściwości cery suchej i cery tłustej (najczęściej partie ze skłonnością do przetłuszczania się znajdują się w strefie T to jest na brodzie, nosie i czole). Jest ona dosyć problematyczna w pielęgnacji, zwłaszcza przy standardowym doborze kosmetyków. Na szczęście obecnie na rynku znajdziemy żele i inne środki myjące przeznaczone właśnie do przemywania cery mieszanej.

Cera normalna nie tylko dobrze się prezentuje, ale też sprawia najmniej problemów jeśli chodzi o pielęgnację. W tym wypadku dobór kosmetyków zależy więc głównie od indywidualnych preferencji. Należy jedynie unikać zbyt agresywnych mydeł i preparatów myjących, które mogłyby zmywać naturalny płaszcz hydrolipidowy, przesuszać czy podrażniać skórę.

Podobne wpisy