Regenerująca pielęgnacja suchych i zniszczonych dłoni
Dłonie to niejako nasza wizytówka – powinny być piękne, gładkie i zadbane. Powinny, ale bywa… różnie. Skóra dłoni jest niezwykle delikatna, łatwo ulega podrażnieniom, przesuszeniu, stosunkowo szybko pojawiają się na niej zmarszczki i inne objawy starzenia. Do tego jest narażona na niszczące działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr, mróz czy detergenty. Zazwyczaj też nie poświęcamy tyle czasu i energii na pielęgnację skóry dłoni co np. na pielęgnację cery czy dekoltu. To poważny błąd. Jak sprawić, aby skóra dłoni odzyskała piękny, zdrowy wygląd i stała się naszą wizytówką w pozytywnym tego słowa znaczeniu?
Specyfika skóry dłoni
Skóra dłoni charakteryzuje się bardzo cienką tkaną podskórną, przez co jest bardzo podatna na urazy, objawiające się w postaci ranek, zadrapań itp. Dodatkowo zjawisko to potęguje brak gruczołów łojowych, a więc tym samym brak naturalnej ochrony w postaci płaszcza hydrolipidowego. Jednocześnie w skórze dłoni zlokalizowanych jest wiele gruczołów potowych, przez co derma szybko traci wodę, przesusza się, pierzchnie oraz jest skłonna do powstawania podrażnień i mikrourazów.
Czynniki negatywnie wpływające na stan skóry dłoni
Poza samą budową dermy na przesuszenie i zniszczenie skóry wpływ mają również pewne szkodliwe czynniki jak m.in.:
- promienie słoneczne,
- zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura jak również gwałtowne skoki temperatury czy niska wilgotność,
- detergenty, płyny do mycia naczyń, podłóg itp., a czasem nawet niektóre kosmetyki,
- zbyt częsty kontakt z chlorowaną wodą,
- niezabezpieczanie skóry przed urazami mechanicznymi (np. praca w ogrodzie bez rękawiczek).
Biorąc pod uwagę powyższe uwagi podczas codziennej czy regeneracyjnej pielęgnacji skóry dłoni należy przede wszystkim wyeliminować szkodliwe czynniki oraz dobierać kosmetyki uwzględniające specyficzne właściwości dermy.
Prawidłowa codzienna pielęgnacja dłoni
Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na trzech podstawowych czynnościach:
- oczyszczanie,
- nawilżanie,
- ochrona.
Jeśli chodzi o oczyszczanie to najlepszą praktyką jest mycie rąk w letniej lub ciepłej, ale nie gorącej wodzie, ponieważ ta ostatnia zmywa naturalną warstwę ochronną i powoduje przesuszenie skóry. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować też z tradycyjnego zasadowego mydła. Do mycia należy wybierać delikatne środki myjące o kwaśnym lub obojętnym pH. Najlepiej, aby posiadały w składzie komponent nawilżający np. krem lub olej roślinny. Po każdym myciu ręce powinny być dokładnie osuszone. Nie należy ich jednak gwałtownie trzeć, ale delikatnie osuszać.
Co najmniej dwa razy w tygodniu należy też wykonać peeling dłoni. Dzięki temu usuniemy martwy naskórek, delikatnie rozjaśnimy dermę, odsłonimy zdrową skórę i lepiej przygotujemy ją na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. W przypadku oczyszczania skóry rąk najlepiej sprawdza się peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny.
Po każdym myciu powinno się też nałożyć na ręce krem nawilżający. Krem powinien być dostosowany nie tylko do stanu rąk, ale też do pory roku. Latem wystarczy delikatny nawilżający kosmetyk. Zimą należy ręce dodatkowo zabezpieczyć i natłuścić. Ogólnie krem do pielęgnacji rąk powinien zawierać cztery podstawowe grupy składników:
- nawilżające np. kozie mleko, glicerynę, proteiny jedwabne,
- kojące np. rumianek, alantoina, pantenol,
- ochronne np. aloes, witamina C i E,
- regeneracyjne np. wyciągi i oleje roślinne (np. z pestek winogron).
To w zasadzie zalecenia dotyczące tradycyjnej codziennej pielęgnacji. Co jednak zrobić, kiedy problem jest nieco bardziej nasilony, a dłonie są suche i zniszczone?
Domowe kuracje regeneracyjne dla dłoni
W warunkach domowych można skórze zafundować kurację z witaminą A i E. Z powodzeniem można też przygotować samodzielnie kosmetyk np. z oliwy i soku z cytryny lub przygotować regeneracyjno-kojącą kąpiel dłoni na bazie oleju z pestek winogron czy ziaren słonecznika. Po takiej kuracji należy pokryć dłonie grubą warstwą kremu odżywczego, nałożyć rękawiczki i owinąć ręce ręcznikiem. Pod wpływem ciepła składniki odżywcze zwarte w kremie szybciej się wchłoną. Taki zabieg świetnie wpłynie nie tylko na stan naszych dłoni, ale też paznokci. Przesuszona, spierzchnięta czy podrażniona skóra stanie się bardziej miękka, jedwabista, gładka i lepiej nawilżona, z kolei matowe, skłonne do łamliwości czy rozdwajania paznokcie zostaną lepiej odżywione.
Alternatywnym zabiegiem, który możemy przeprowadzić w warunkach domowych jest kąpiel parafinowa. Parafinę przeznaczoną do tego celu można zakupić w aptece. To doskonały sposób na regenerację przesuszonych i zniszczonych dłoni. Parafina natłuszcza skórę, tworząc na jej powierzchni rodzaj płaszcza chroniącego przed nadmierną utratą wody. Ponadto parafina ma zdolność do utrzymywania ciepła, dzięki temu pobudza krążenie, otwiera pory. W rezultacie skóra staje się bardziej rozluźniona, lepiej ukrwiona, miękka i elastyczna.
Pomoc w profesjonalnym gabinecie
Jeśli problem jest zaawansowany takie domowe kuracje i kosmetyki z drogerii mogą sobie z nim nie poradzić. Wówczas warto udać się do profesjonalnego salonu. Kosmetyczka oceni stan naszych dłoni i dobierze właściwą kurację. W niektórych przypadkach wystarczy pobudzający krążenie, odświeżająco-regeneracyjny masaż np. na bazie olejów z avocado czy jojoby.
Pomocna może się też okazać kąpiel parafinowa, jednak tym razem wykonana już w pełni profesjonalnych warunkach. Oczyszczone peelingiem enzymatycznym, pokryte środkiem nawilżającym dłonie zanurza się w rozgrzanej do 80 stopni parafinie. Następnie zabezpiecza przed utratą ciepła rękawiczkami. Po takim zabiegu skóra jest wyraźnie nawilżona i wygładzona.
Alternatywą może być połączenie mini lift i thermo lift. Na dłonie nakłada się maskę liftingującą, a następnie termoaktywną, która wpływa na lepsze wchłonięcie składników preparatu. W rezultacie skóra jest lepiej nawilżona, gładka, odżywiona i zregenerowana. W przypadku wyraźnego zniszczenia, zwiotczenia skóry dłoni będącego np. naturalnym wynikiem starzenia pomocna może się też okazać mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego i gliceryny.