Krem czy serum – co wybrać?

Nie tylko w gabinecie, ale również na forach często pada pytanie, co będzie lepszym wyborem do codziennej pielęgnacji: krem czy serum? Już na początku zaznaczymy, że nasza odpowiedź jest prosta: albo sam krem albo oba produkty. Nigdy nie stosujemy samego serum – chyba że producent wyraźnie zaznaczy na opakowaniu, że może ono być stosowane samodzielnie. Dlaczego jest to ważne? Powód może nie być oczywisty, ale kluczowy.

Serum nie zastąpi funkcji kremu…

Wiele osób mylnie interpretuje informacje, że skoro serum posiada wyższe stężenie składników aktywnych niż krem, to znaczy, że działa lepiej. Miałoby to sens gdyby nie fakt, że serum nie ma w swoim składzie substancji, które domknął pielęgnację i zabezpieczą naszą skórę. Serum ma za zadanie wnikać w skórę i dostarczać jej cenne składniki. W przypadku żelowego serum możemy zwiększać jego wnikanie dzięki odpowiednim urządzeniom – i to jest główna funkcja serum. Krem natomiast jest emulsją, dzięki czemu zabezpiecza, chroni i pielęgnuje przede wszystkim wierzchnią warstwę skóry. Przy stosowaniu samego serum najprawdopodobniej, odczujemy na skórze efekt odwrotny do zamierzonego. A mianowicie: przesuszenie i ściągnięcie – dlaczego? ponieważ serum ma lepszą wchłanialność i nie pozostawia żadnej powłoki na skórze. Dlatego każde serum potrzebuje kremowego „kompana”. Takie połączenie gwarantuje intensywne działanie serum i nieodparowanie składników aktywnych, dzięki pielęgnacji zakończonej kremem.

Jak więc prawidłowo łączyć serum i krem?

Pamiętaj, na początku priorytetem zawsze jest prawidłowy dobór kremu do stanu swojej skóry. Dopiero wtedy możesz poszerzyć i wzmocnić swoją pielęgnację, wprowadzając dodatkowo serum. Zwykle zalecamy stosowanie serum codziennie wieczorem przed aplikacją kremu – poprzez manualne wmasowanie lub wtłoczenie przy pomocy szczoteczki sonicznej. Stosowanie obu tych produktów przyniesie wiele korzyści dla skóry oraz zaobserwujesz szybsze efekty. Możesz również stosować serum w formie czasowej kuracji, np. przez okres 1-2 miesięcy lub w domowym SPA dla skóry, wykonywanym raz na dwa tygodnie.

Nie wiesz jakie serum wybrać na początek?

Wybierz „must have” dla każdego, czyli serum antyoksydacyjne. Polecamy w tym przypadku żelowe serum Organic Series ze stabilną formą witaminy C o stężeniu aż 10%.

Z takim produktem możesz wykonać domowe SPA dla skóry z Witaminą C:


  1. Oczyść swoja skórę z makijażu i zanieczyszczeń przy pomocy żelu do demakijażu oraz płynu do demakijażu oczu.
  2. Wykonaj złuszczanie zrogowaciałego naskórka przy pomocy peelingu bambusowego.
  3. Wyreguluj pH skóry przy pomocy toniku z kwasami AHA.
  4. Wmasuj manualnie lub wprowadź przy pomocy szczoteczki sonicznej do pełnego wchłonięcia się serum z Witaminą C.
  5. Przygotuj maskę algową cytrynową i nałóż na skórę na 15-20 min.
  6. Na zakończenie wmasuj krem z witaminą C.

Informacje w pigułce:

+ nigdy nie stosuj samego serum, pamiętaj o późniejszej aplikacji kremu,
+ stosuj serum w codziennej pielęgnacji lub jako czasowa kuracja,
+ żelowe serum możesz wmasować manualnie lub wprowadzić przy pomocy szczoteczki sonicznej.

Zobacz także

Podobne wpisy