Cera wrażliwa i sposoby jej pielęgnacji
Cera wrażliwa to cera najbardziej problematyczna. Trudno określić jakieś jednoznaczne, ogólne czynniki, które jej szkodzą, ponieważ są to kwestie niezwykle indywidualne. Z tego powodu trudno jest też określić jeden uniwersalny sposób jej pielęgnacji. Niemniej jednak spróbujemy przedstawić podstawowy kanon zaleceń pielęgnacyjnych oraz zbiór czynników, których należy się koniecznie wystrzegać.
Co może wywołać podrażnienia skóry wrażliwej?
Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca i nieprzewidywalna. Nigdy nie wiemy, jak skóra zareaguje na dany kosmetyk, co będzie jej służyć, a co może ją podrażniać. Dermatolodzy uważają, że skórę wrażliwa można rozpoznać po tym, że w sposób przesadny i trudny do przewidzenia reaguje ona na pewne czynniki.
Czynniki, które szkodzą skórze można podzielić na :
- egzogenne (zewnętrzne, bezpośrednio wpływające na skórę) np.
- niektóre kosmetyki, maści i kremy,
- czynniki atmosferyczne np. wiatr, słońce, mróz,
- twarda lub mocno chlorowana woda,
- pewne tkaniny, zwłaszcza te stanowiące elementy garderoby, sąsiadującej bezpośrednio z naszą twarzą jak golfy, czapki, szaliki, kominy,
- niektóre pokarmy i inne czynniki alergogenne.
- endogenne (wewnętrzne, związane z pracą naszego organizmu) np.
- stres,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- czynniki chorobotwórcze np. w przypadku atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry może to być wzmożone lub zmniejszone wydzielanie sebum.
Czym objawia się nadwrażliwość cery?
Cera może różnie zareagować na kosmetyki, pielęgnację, ale też np. na konkretne materiały czy pokarmy. Objawy te można podzielić na:
- obiektywne – takie, które uwidaczniają się w sposób zewnętrzny jak np. zaczerwienienie, wysypka, rumień, suchość, łuszczenie się, opuchlizna czy obrzęk,
- subiektywne – takie, które są odczuwalne przez właściciela danego typu cery, ale nie są widoczne dla otoczenia jak np. pieczenie, swędzenie, mrowienie czy uczucie ściągania.
Co więcej różnić mogą się nie tylko same objawy i odczucia, ale również stopień ich nasilenia. U jednych osób stan taki będzie zaledwie niewielkim dyskomfortom u innych dolegliwością nie do wytrzymania. Objawy mogą być intensywniejsze, jeśli przyczyną nadwrażliwości skóry jest jakaś jednostka chorobowa np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty. Czasami za nadmierną wrażliwość odpowiadają też czynniki genetyczne. Zdarzają sie też przypadki, że skóra która do tej pory wykazywała normalne właściwości nagle się uwrażliwia. Może to być spowodowane zmianą gospodarki hormonalnej (np. w ciąży) lub powtarzanymi przez dłuższy czas nieodpowiednimi nawykami pielęgnacyjnymi. Pocieszeniem dla właścicieli cery wrażliwej może być to, że w dojrzałym wieku w większości przypadków tego typu dolegliwości stają się mniej uciążliwe, ponieważ poziom unerwienia naskórka i skóry właściwej jest niższy.
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa jak łatwo się domyślić wymaga specjalnego traktowania. Do jej pielęgnacji najlepiej używać delikatnych, sprawdzonych kosmetyków, przebadanych dermatologicznie, dedykowanych właśnie do osób z cerą wrażliwą. Najlepiej jest je kupować w aptekach, sklepach specjalistycznych oraz bardzo dokładnie zapoznawać się z ich składem. Jeżeli już wiemy, co podrażnia skórę sprawa jest ułatwiona. Łatwiej jest nam bowiem ustalić wówczas gamę kosmetyków optymalnych dla naszej skóry, nie wywołujących podrażnień i przynoszących pozytywne efekty. Jeśli jednak testujemy jakiś nowy produkt należy podejść do tego bardzo ostrożnie. Poza stosownymi certyfikatami i badaniami warto zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Należy wybierać kosmetyki proste i naturalne, bez dodatkowych substancji zapachowych czy konserwujących. Zasada jest prosta – im krótsza lista składników aktywnych tym lepiej. Istnieje bowiem mniejsze ryzyko na to, że w kosmetyku znajdą się komponenty, które mogą być potencjalnymi czynnikami alergennymi lub drażniącymi.
Zalecenia dotyczące pielęgnacji cery wrażliwej można podzielić na dwa podstawowe bloki tematyczne, a mianowicie to, co powinno się stosować i to, czego należy unikać.
Zacznijmy od podstaw. Do usuwania zanieczyszczeń z twarzy i demakijażu należy wybierać przede wszystkim delikatne płyny micelarne. Jeśli chodzi o mycie, to osoby z cerą wrażliwą raczej nie powinny stosować tradycyjnych mydeł i żeli pod prysznic, ponieważ mogą się okazać zbyt silne, zmywają naturalną warstwę lipidowa skóry i mogą nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę. Lepiej wybrać kosmetyki myjące przeznaczone dla osób z atopowym zapaleniem skóry.
Krem na dzień powinien bazować na składnikach naturalnych, dobrze nawilżać skórę, chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz koniecznie posiadać filtr zabezpieczający przed promieniami UVA i UVB. Najlepiej, żeby był to filtr fizyczny, który nie wnika w głąb skóry, działa bardziej powierzchniowo, a tym samym nie podrażnia skóry. Z kolei krem na noc powinien dobrze nawilżać i regenerować skórę. W swym składzie może zawierać między innymi takie składniki jak woda termalna, mocznik czy alantoina.
Jeśli chodzi o złuszczanie martwego naskórka to w grę wchodzi tylko i wyłącznie peeling enzymatyczny, ponieważ dobrze spełnia swe zadanie, a jednocześnie jest delikatniejszy w swym działaniu i nie podrażnia skóry tak jak peeling mechaniczny. Po zastosowaniu zabiegu na twarz najlepiej nałożyć maskę wzmacniająco-regenerującą.
Czego unikać w pielęgnacji cery wrażliwej?
Poza wymienionymi już substancjami zapachowymi, konserwującymi i innymi sztucznymi wypełniaczami oraz mechanicznymi zabiegami należy tu wymienić między innymi: kosmetyki, zawierające składniki aktywne o bardzo silnym działaniu jak np. witamina C, a także wbrew pozorom produkty ziołowe, które mimo swego dobroczynnego działania bardzo często powodują alergię. Ważne jest również to, aby nie stosować kilku kosmetyków jednocześnie, ponieważ po pierwsze pomiędzy ich składnikami mogą zachodzić niepożądane interakcje, po drugie trudniej będzie ustalić, który produkt powoduje podrażnienia. Z podobnych względów nie powinno się również zbyt często zmieniać kosmetyków ani stosować nowych produktów, jeśli cera jest podrażniona.