Krem na dzień, krem na noc – dobór do typu cery

Krem to jeden z podstawowych kosmetyków używany w codziennej pielęgnacji. Dobrze dobrany krem nawilża cerę oraz w zależności od swojego składu ujędrnia, wygładza skórę, aktywuje procesy regeneracyjne i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Nawet jeśli sięgniemy po optymalny kosmetyk, nie można jednak przez całą dobę bazować na jednym kremie. W naszej kosmetyczce powinien się znajdować dobrany do typu cery krem na dzień i krem na noc.

Z czego wynika rozróżnienie: krem na dzień, krem na noc?

Rozróżnienie na krem na dzień i na noc bynajmniej nie jest żadną fanaberią ani wymysłem producentów. Powinno stosować się dwa różne kremy z jednego podstawowego powodu. Cera w ciągu dnia i nocy jest poddawana działaniu innych czynników, ma inne potrzeby i inaczej funkcjonuje. W ciągu dnia, w nawet z pozoru pochmurny dzień skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni UV. Z tego powodu dobry krem na dzień oprócz właściwości nawilżających czy lekko matujących powinien dodatkowo zabezpieczać przed promieniowaniem UVB i UVA. Jednocześnie powinien posiadać lekką, delikatną formułę, tak aby nie zostawiać na cerze tłustego filmu. Z kolei noc to czas regenerację całego organizmu w tym również naszej skóry. W związku z tym wieczorem należy nałożyć na twarz nieco tłustszy kosmetyk o gęstszej konsystencji z dużą zawartością składników odżywczych.

Dobór kremu, a typ cery

Ponadto jeśli chcemy, żeby krem dobrze zadziałał i nie przyniósł żadnych szkód powinien być dobrany do typu cery. Dla pań, które do tej pory sięgały po kosmetyki uniwersalne, nie zastanawiając się jaki typ cery posiadają lub też mają problemy z ustaleniem jej typu, przypominamy najważniejsze właściwości cery suchej, tłustej, mieszanej czy normalnej oraz zalecaną dla danego typu cery pielęgnację.

Cera sucha

Cera sucha charakteryzuje się:

– cienką, delikatną skórą, przez którą mogą być nawet widoczne naczynia krwionośne,

– skórą matową, która miejscami może być nawet chropowata i łuszczyć się,

– dużą wrażliwością i skłonnością do powstawania mikrourazów,

– tendencją do stosunkowo szybkiego pojawiania się zmarszczek.

Bezpośrednio po umyciu właścicielki skóry suchej mogą odczuwać pieczenie i swędzenie – ulgę przynosi dopiero nałożenie kremu. Podstawa pielęgnacji cery suchej to przede wszystkim krem nawilżający i zabezpieczający przed utratą wody. Z tego powodu należy postawić na kosmetyki, które nawilżają i natłuszczają. Najlepiej, żeby miały zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz by pomagały w odbudowie płaszcza hydrolipidowego. Przeglądając skład kosmetyku warto zwrócić uwagę by znalazły się tam takie składniki jak kwas hialuronowy, algi, witaminy A, C i E, ceramidy, masło Shea, oleje roślinne czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Krem na dzień powinien nawilżać skórę oraz zabezpieczać ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (SPF 15 to w przypadku cery suchej minimum). Z kolei krem na noc powinien wykazywać właściwości natłuszczające, regeneracyjne i odżywcze.

Cera tłusta

Właściwości charakterystyczne dla cery tłustej to:

– gruba ziemista skóra, sprawiająca wrażenie poszarzałej czy zabrudzonej,

– zwiększona produkcja sebum, zwłaszcza w tzw. strefie T (nos, czoło, broda),

– rozszerzone pory, tendencja do postawania zaskórników, wyprysków i zmian ropnych.

Cera tłusta to cera sprawiająca sporo problemów i trudna w pielęgnacji. Pewną rekompensatą za te problemy jest stosunkowo późne pojawianie się zmarszczek. Dobrany krem powinien przede wszystkim delikatnie nawilżać skórę oraz normalizować jej gospodarkę hydrolipidową. Powinien przy tym mieć lekką, delikatną formułę, tak aby nie zatykać ujść porów. Dobrze, aby jednocześnie posiadał właściwości matujące i pochłaniał nadmiar sebum. Dobrany krem na dzień koniecznie powinien posiadać filtry UV, ponieważ promienie słoneczne dodatkowo pobudzają produkcję łoju. Z kolei krem na noc powinien odżywiać skórę i regulować wydzielanie sebum. Podczas nocnej regeneracji możemy sobie pozwolić również na delikatne złuszczanie naskórka. Wówczas należy szukać kremów z dodatkiem kwasów np. glikolowego, salicylowego czy mlekowego.

Cera mieszana

Cera mieszana charakteryzuje się tym, że łączy w sobie właściwości cery suchej i cery tłustej. Najczęściej w okolicach wspomnianej już strefy T, a więc na czole, nosie i brodzie jest tłusta, a na policzkach, skroniach jest sucha bądź normalna.

W pielęgnacji tego typu cery najlepiej sięgnąć po kosmetyki dedykowane właśnie do cery mieszanej. Większość z nich ma za zadanie normalizować produkcję sebum, a więc zmniejszyć ilość tworzącego się łoju w strefie T oraz zapobiec jej przesuszaniu się na skroniach i policzkach. Krem powinien mieć lekką formułę oraz działanie nawilżające. Najlepiej żeby w jego składzie znalazły się takie komponenty jak: aloes, algi, olejek z drzewa herbacianego, kwasy owocowe (AHA), panthenol, zielona herbata, wyciągi roślinne np. (z rozmarynu, rumianku, owsa, pestek winogron), witaminy i minerały. W niektórych przypadkach, kiedy różnice pomiędzy poszczególnymi strefami twarzy są duże, konieczne może okazać się stosowanie dwóch rodzajów kosmetyków, a więc normalizujących i matujących w strefie T oraz intensywnie nawilżających i zapobiegających utracie wody w pozostałych partiach twarzy.

Cera normalna

Cera normalna to najbardziej pożądany, bo też najmniej problematyczny i wymagający typ cery. Niestety nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Cera normalna jest dobrze nawilżona, gładka i napięta; ilość produkowanego sebum jest optymalna. Skóra nie łuszczy się, nie przesusza, a zaskórniki czy stany zapalne są w jej przypadku rzadkością.

Oczywiście dobry stan cery nie oznacza, że możemy całkowicie zaniechać jej pielęgnacji. Jednak lista zaleceń jest w tym przypadku najkrótsza. W przypadku tego typu cery warto postawić po prostu na delikatnie nawilżający i zabezpieczający przed działaniem promieni UV krem na dzień oraz regeneracyjny krem na noc. Zimą warto dodatkowo zainwestować w nieco gęstszy półtłusty krem, który zabezpieczy skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych typu wiatr czy mróz.

Podobne wpisy