Powstrzymać czas – fakty i mity na temat kremów przeciwstarzeniowych

Powstrzymanie upływu czasu i odkrycie sekretu wiecznej młodości to marzenie wielu z nas. Nic dziwnego, że producenci kremów typu anti aging kuszą nas, oferując gładką, jędrną cerę, brak zmarszczek i powstrzymanie procesów starzenia. Celebrytki, kobiety biznesu w reklamach przekonują, że swój młody zadbany wygląd zawdzięczają właśnie stosowaniu takiego, a nie innego kremu. Twórcy mniej i bardziej profesjonalnych artykułów kosmetycznych informują, że o rozpoczęciu używania kremów przeciwstarzeniowych powinny myśleć już kobiety po 20. Dodatkowo tylko regularność, systematyczność i sięganie po kosmetyki o sprawdzonym składzie i ulepszonej formule pozwolą im w istocie przez długi czas cieszyć się gładką, jędrną skórą. Na ile są to po prostu chwyty marketingowe, a ile w tych stwierdzeniach prawdy?

Na temat kremów przeciwzmarszczkowych mówi i pisze się tak wiele, że niemal każdy z nas poczuł się w tej dziedzinie ekspertem. Z tego powodu powstało też wiele mitów i opinii na temat kosmetyków anti aging, które nie do końca mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Spróbujmy rozprawić się z tymi opiniami. Co jest mitem, a co faktem?

Krem przeciwstarzeniowy sprawi, że zmarszczki znikną – MIT

Wiara w to, że kiedy sięgniemy po krem przeciwstarzeniowy zmarszczki nagle znikną jest wiarą nieco naiwną. Jak do tej pory nie wynaleziono jeszcze eliksiru młodości, specyfiku, który całkowicie powstrzymywałby, ba nawet cofnął proces starzenia. Niemniej jednak regularna i dosyć wcześnie podjęta profilaktyka sprawia, że można znacząco opóźnić pojawianie się zmarszczek, spłycić te, które już są czy zmniejszyć ich widoczność. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, aby krem był dostosowany do stanu naszej cery oraz posiadał odpowiednią ilość i stężenie składników aktywnych oraz co najważniejsze regularnie go stosować.

Młode kobiety 20 plus nie powinny stosować kremów przeciwstarzeniowych – MIT

Teza o tym, że zbyt młodej cery nie należy smarować kremem przeciwstarzeniowym, ponieważ w ten sposób szkodzimy jej i rozleniwiamy skórę, przez co starzeje się szybciej – to jeden z największych mitów. Po pierwsze kremy dla młodych kobiet to przede wszystkim kremy nawilżające, które pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Tego typy kremy z pewnością nie zaszkodzą, ponieważ ich składniki są dobrane właśnie do właściwości młodej cery. Dzięki nim skóra staje się jędrniejsza, lepiej napięta i gładka. Ukończenie 20 roku życia jest więc najlepszym momentem na rozpoczęcie stosowania kremów anti aging oczywiście stosownych dla wieku i typu cery. Chcąc uniknąć ewentualnych podrażnień czy alergii, kiedy sięgamy po raz pierwszy po krem przeciwzmarszczkowy, postępujemy tak samo jak przy pierwszym użyciu każdego innego kosmetyku – mianowicie wykonujemy próbę uczuleniową.

Trzydziestolatka nie powinna używać tego samego kremu co pięćdziesięciolatka – FAKT

Kosmetyki przeciwstarzeniowe zazwyczaj mają na swoich etykietach opisy typu „dla kobiet 30 plus”, „dla kobiet 50 plus”, „dla cery dojrzałej”. Bynajmniej nie jest to żaden wymysł. Co prawda zastosowanie innego kremu niż dedykowanego dla swojej grupy wiekowej nie poczyni większych szkód i spustoszeń, ponieważ skóra wybiera z kosmetyku przede wszystkim te składniki, które są jej najbardziej potrzebne. Jednakże w niektórych przypadkach możemy odnieść wrażenie, że działanie kosmetyku jest za silne bądź za słabe. Dzieje się tak dlatego, że skóra na różnym etapie życia ma nieco inne właściwości i potrzeby. Przykładowo skóra dwudziestolatki potrzebuje przede wszystkim dobrego nawilżenia. Z kolei cera czterdziestolatki poza intensywnym nawodnieniem będzie wymagała również składników aktywujących produkcję kolagenu i elastyny. Wraz z wiekiem zmienia się jędrność, kolor, a nawet typ cery. Z tego powodu krem powinien być dostosowany do aktualnych właściwości skóry.

Krem przeciwzmarszkowy powinien być dostosowany do pory roku – FAKT

Zimą powinno się używać innych kosmetyków niż wiosną czy latem. W okresie wiosny i lata powinno się postawić na kremy o delikatnej, lekkiej formule, takie które nie pozostawiają na skórze tłustego filmu. Najlepiej zadziałać kompleksowo i sięgnąć od razu po kosmetyk z filtrem, który nie tylko odżywi i nawilży skórę, ale jednocześnie zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Z kolei zimą skóra jest narażona na utratę dużej ilości wody oraz działanie wielu drażniących czynników takich jak wiatr, mróz czy gwałtowne skoki temperatur. Z tego powodu kremy, po które sięgamy w okresie zimowym powinny mieć gęstszą i bardziej tłustą formę. Najlepiej, żeby zwierały w swoim składzie woski i oleje, które odpowiednio nawilżą i zabezpieczą skórę.

W przypadku kosmetyków przeciwstarzeniowych rozróżnienie na krem na dzień i na noc jest niepotrzebne – MIT

Innego kremu powinno się stosować do dziennej pielęgnacji, a innego używać wieczorem, ponieważ skóra w ciągu dnia i nocy jest poddawana działaniu innych czynników. Kremy do pielęgnacji na dzień mają z reguły delikatną konsystencję, nie obciążają oraz co niezwykle ważne chronią dodatkowo przed działaniem promieni UVB i UVA, (to bardzo ważne, ponieważ słońce przyspiesza procesy starzeniowe skóry). Z kolei noc to dobry czas na głębokie nawilżenie i regenerację cery. To wówczas nasza skóra pracuje najintensywniej. Z tego powodu kosmetyki na noc posiadają zwiększoną ilość składników odżywczych.

Dobry kosmetyk przeciwstarzeniowy musi być drogi – MIT

Bynajmniej nie cena jest tu wyznacznikiem jakości kosmetyku, ale jego skład, form -uła i pozostałe właściwości. Chcąc kupić dobry produkt powinniśmy zwrócić uwagę, żeby był on odpowiedni dla naszego wieku oraz właściwości naszej cery i koniecznie sprawdzić, co znajduje się jego składzie. Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać między innymi substancje nawilżające np. kwas hialuronowy, witaminy (witaminy A, B, C i E), minerały (np. wapń czy magnez), białka regenerujące, fitohormony itp. itd.

Podobne wpisy