Jak zregenerować skórę po kąpielach słonecznych?
Lato, wakacje, sezon urlopowy to czas, kiedy trudno oprzeć się kąpielom słonecznym. Mimo, że wiele mówi się o szkodliwości promieniowania UV, to jednak trudno całkowicie wyrzec się przyjemności spędzania czasu na słońcu. Tym bardziej, że nie można popadać od skrajności w skrajność, przecież słońce jest nam również potrzebne do normalnego, zdrowego funkcjonowania (warto wspomnieć choćby nieocenioną rolę dostarczyciela witaminy D), oczywiście w rozsądnych dawkach i przy zastosowaniu niezbędnej profilaktyki.
Przede wszystkim profilaktyka
Mając na względzie szkodliwość działania promieni słonecznych, koniecznie należy pamiętać o właściwiej profilaktyce. O ile to możliwe należy starać się unikać przebywania na słońcu w godzinach, kiedy oddziaływanie promieni UV jest najintensywniejsze, a mianowicie od godziny 11 do 15. Koniecznie też trzeba pamiętać o zabezpieczeniu skóry właściwym kremem ochronnym dobranym do fototypu swojej skóry. Krem powinno się zaaplikować jeszcze przed wyjściem z domu i sukcesywnie uzupełniać jego warstwę co 3godziny, a przy korzystaniu z basenu czy innego akwenu po każdym wyjściu z wody. Aby ochrona była pełna należy dokładnie posmarować całe ciało, usta zabezpieczyć pomadką ochronną, a włosy spryskać specjalną mgiełką z filtrem.
Dobór odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych
Koniecznie należy też zwrócić uwagę na rodzaj i jakość dobranych kosmetyków. Najlepiej aby wybrany kosmetyk chronił jednocześnie przed działaniem promieni UVB i UVA. W związku z tym krem przeciwsłoneczny musi zawierać dobrany do rodzaju fototypu skóry SPF (Sun Protection Factor). Im wyższy SPF tym ochrona silniejsza, dlatego w przypadku osób o bardzo jasnej karnacji, posiadających na skórze liczne znamiona czy dzieci SPF powinien sięgać nawet 50. Z kolei o ochronie przed promieniami UVA informuje nas zamieszczony na etykiecie kosmetyku skrót PPD (Persistent Pigmentation Darkening) albo IPD (Immediate Pigmentation Darkening). Najlepiej, żeby krem przeciwsłoneczny posiadał też składniki niwelujące działanie wolnych rodników (np. witamina E).
Kosmetyki po opalaniu – linia After Sun
Profilaktyka to jedno. Jednak po opalaniu naszej skórze należy się też odpowiednia regeneracja dobrana do stanu naszej skóry oraz tego, ile czasu spędziliśmy na słońcu. Co prawda o tej czynności specjalnie wiele pisać nie trzeba, bo jest to niejako naturalny odruch – niemniej jednak warto przypomnieć, że po opalaniu i kąpielach dobrze jest wziąć ożywczy prysznic. To pozwoli nie tylko nabrać nowej energii, ale też oczyści skórę z wody morskiej, piasku, pozostałości kosmetyku i innych zanieczyszczeń. Po takiej kąpieli należy zaaplikować na skórę kosmetyki regeneracyjne. Mowa tu o tzw. linii After Sun. Zazwyczaj są to różnego mleczka, kremy i balsamy. Tego typu kosmetyki mają działanie nawilżające, regeneracyjne i kojące, łagodzą ewentualne podrażnienia, uczucie pieczenia czy ściągania skóry, które możemy odczuwać po zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Dodatkową zaletą tego typu kosmetyków jest to dzięki odpowiednim składnikom takim jak np. masło kakaowe, orzech włoski czy ekstrakt z oliwek utrwalają oraz podkreślają opaleniznę.
Warto zadbać o to, aby wybrane kosmetyki zawierały właściwie dobrane witaminy i mikroelementy. Szczególnie ważne są tu witaminy A, C i E, glicerydy, lipidy, a także kwas hialuronowy czy mocznik. Dodatkowym wsparciem są składniki kojące i łagodzące np. pantheonol lub aloes.
Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj…
Pod wpływem przebywania na słońcu nasza skóra traci duże ilości wody, staje się przesuszona i szorstka. Jeśli dodamy do tego dodatkowe czynniki jak wiatr, słona czy chlorowana woda to o podrażnienia, mikrourazy czy nawet stany zapalne nietrudno. Z tego powodu latem koniecznie należy sięgnąć po kosmetyki intensywnie nawilżające. Krem, balsam czy mleczko należy stosować co najmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem, smarując nim dokładnie całe ciało w tym dłonie i stopy, na których efekt przesuszenia jest szczególnie widoczny. Do pielęgnacji twarzy należy zaś użyć kosmetyków o nieco lżejszej konsystencji, które nie pozostawiają na twarzy tłustego filmu. Bardzo dobrze z tego zadania wywiązują się też łagodzące, chłodzące żele. Dzięki tego typu kosmetykom znika szorstkość i chropowatość, skóra staje się lepiej nawilżona, gładka i elastyczna.
Gdy potrzebne jest dodatkowe ukojenie…
To zalecenia, które dotyczą w zasadzie codziennej, letniej pielęgnacji. Niemniej jednak niekiedy problem jest bardziej zaawansowany. Nie ukrywajmy, że niemal każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z opalaniem. Nie mówimy tu o sytuacjach ekstremalnych jak udar czy poparzenia. Jednak pieczenie, swędzenie, ściąganie, zaczerwieniona, podrażniona czy łuszcząca się skóra to uczucia powszechnie znane. W takiej sytuacji należy sięgnąć po kosmetyki, które mają dodatkowo działania łagodzące stan zapalny, kojące nieprzyjemne odczucia oraz dające poczucie przyjemnego chłodu na skórze. Pomocne mogą się okazać środki wzbogacone dodatkowo miętą, aloesem czy panthenolem.
Dodatkowa ochrona i regeneracja włosów i ust
Pamiętajmy też o tym, że promienie słoneczne wywierają wpływ nie tylko na stan naszej skóry, ale również włosów i ust, dlatego im też należy się właściwa ochrona i regeneracja. W trakcie kąpieli słonecznych włosy najlepiej zabezpieczać delikatną mgiełką z filtrem UV. Z kolei po zakończeniu opalania należy je dokładnie spłukać, a następnie umyć nawilżającym, odbudowującym szamponem. Powinien to być delikatny środek bogaty w woski lub oleje, ceramidy, witaminy i inne składniki odżywcze. Dopełnieniem pielęgnacji powinno być nałożenie regeneracyjnej odżywki lub maski.
Z kolei usta należy możliwie często smarować pomadką nawilżająco-ochronną, najlepiej taką wyposażoną w filtry UV.