Pielęgnacja cery dojrzałej
Cera dojrzała to problem, który pewnym momencie dotknął lub dotyka praktycznie każdą z nas. Czy to jednak w istocie problem? Niekoniecznie. Warto jednak wiedzieć jak o skórę dojrzałą dbać, jak ją pielęgnować, jakich kosmetyków i zabiegów używać, aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowym zadbanym wyglądem.
Właściwości cery dojrzałej
Skóra zaczyna starzeć się już po 25-30 roku życia. Kilka lat później procesy te przyspieszają, a ich objawy staja się coraz bardziej widoczne. Choć zależy to oczywiście od czynników genetycznych, środowiska w jakim przebywamy i sposobu dotychczasowej dbałości o skórę, to jednak uogólniając większość z nas typowe objawy charakterystyczne dla cery dojrzałej zaczyna u siebie dostrzegać po 45 roku życia. Przyczyniają się do tego naturalne procesy, jakie zachodzą w organizmie wraz z upływem czasu. W pierwszej kolejności będzie tu mowa o obniżeniu poziomu hormonów żeńskich progesteronu i estrogenów. Ściany naczyń krwionośnych stają się słabsze, pękają, zmniejsza się ich ilość. W rezultacie skóra staje się gorzej ukrwiona, mniej dotleniona i słabiej odżywiona. Szybko traci wodę, w wolniej przyjmuje składniki odżywcze. Spowolniony metabolizm komórkowy, zmniejszona produkcja kolagenu i elastyny, pogorszone zdolności regeneracyjne naskórka oraz słabsze nawilżenie sprawiają, że derma staje się mniej jędrna i gładka. Możemy to zaobserwować w postaci zwiotczałej skóry, pojawiających się zmarszczkach i bruzdach. Odbija się to również na owalu twarzy. Kąciki ust, policzki opadają, wokół oczu, na czole czy nad wargą pojawiają się zmarszczki.
Czynniki przyspieszające starzenie się skóry
Zazwyczaj skóra zaczyna się intensywniej starzeć właśnie okresie menopauzy, kiedy dochodzi między innymi do spadku estrogenów. Ponadto istnieją czynniki, które dodatkowo przyspieszają proces starzenia się skóry jak:
– złe nawyki pielęgnacyjne,
– brak odpowiedniego nawilżenia skóry,
– palenie papierosów, picie alkoholu,
– stres,
– źle zbilansowana dieta,
– zbyt częste opalanie się, nie zabezpieczanie skóry kremem z filtrem.
Zasady pielęgnacyjne dedykowane dla cery dojrzałej
Jak zatem zadbać o skórę dojrzałą, aby wyglądała zdrowo i promiennie? Należy przede wszystkim pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych:
– Systematyczne oczyszczanie i złuszczanie – to bardzo ważny element naszej pielęgnacji. Co najmniej dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling złuszczający. Peeling pozwoli pozbyć się martwego naskórka, sprawi, że przebarwienia i drobne zmarszczki staną się mniej widoczne. Jednocześnie skóra będzie lepiej oczyszczona, ukrwiona, wygładzona i przygotowana na przyjęcie kolejnych kosmetyków dostarczających jej substancji odżywczych.
– Chronienie przed słońcem. Jak już zostało wspomniane nadmierne opalanie się przyspiesza proces starzenia – słońce wysusza skórę, uwypukla zmarszczki, powoduje powstawanie przebarwień itp. W związku z tym warto zainwestować w kremy i balsamy chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (w okresie jesienno-zimowym – SPF min. 15-25, latem – nawet SPF 50).
– Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ta metoda leczenia pozwala niejako na dłużej zachować młodość i dobrą kondycję (m.in. odpowiednią gęstość kości i skóry). Oczywiście musi być jednak prowadzona pod okiem lekarza, z uwzględnieniem wszelkich czynników za i przeciw.
– Systematyczna „całodobowa” pielęgnacja skóry. Warto rozgraniczyć kosmetyki do stosowania na dzień i na noc. Na noc dobrze jest wybrać mocno nawilżający, natłuszczający i silnie regenerujący krem. Z kolei za dnia sięgnąć po kosmetyk o lżejszej, delikatnej konsystencji. Krem na dzień koniecznie powinien posiadać filtr przeciwsłoneczny oraz substancje przeciwutleniające, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za szybsze starzenie się skóry. Żelazną zasadą jest to, że krem aplikujemy nie tylko na twarz, ale również na skórę szyi i dekoltu. Koniecznie należy też pamiętać o szczególnie problematycznej okolicy oczu. W tym miejscu należy używać specjalnego kremu wygładzającego i wzmacniającego. Warto sięgać po kremy i sera, które przez dłuższy czas utrzymują się na skórze, tak aby składniki odżywcze miały szansę się dobrze wchłonąć.
Jakie składniki powinien zawierać kosmetyk do skóry dojrzałej?
Zatrzymajmy się nieco bardziej na tym ostatnim punkcie, a więc doborze właściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej. Kremy, sera i balsamy powinny działać kilkutorowo tzn. zabezpieczać, nawilżać, odżywiać i regenerować dermę. W związku z tym nie powinno w nich zabraknąć takich składników jak:
– Witamina A (retinol) wzmacnia i pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych, przez co poprawia transport substancji odżywczych w głąb skóry. Pobudza procesy naprawcze zarówno w obrębie naskórka, jak i skóry właściwej. Odbudowuje włókna kolagenowe, poprawiając gęstość i jędrność skóry. Wyrównuje też koloryt cery, ma właściwości lekko rozjaśniające.
– Witamina C – rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt, nadając skórze zdrowy, promienny odcień. Ponadto ma działanie antyrodnikowe. Aktywuje proces odbudowy kolagenu, dzięki czemu skóra jest lepiej napięta, gęstsza i jędrna.
– Witamina B3 i PP (Niacynamid) -hamuje glikolizację białek, jednocześnie aktywując proces odbudowy komórkowej, dzięki czemu spłycają się zmarszczki. Podobnie jak wymienione wyżej witaminy delikatnie rozjaśnia skórę.
– Witamina B9 (kwas foliowy)– przyspiesza proces regeneracji komórek, wygładza zmarszczki oraz niweluje szkodliwe działanie promieni UV.
– Witamina E – działa nawilżająco, regenerująco i odżywiająco oraz wykazuje silne właściwości antyutleniające.
– Kwas hialuronowy – bardzo dobrze nawilża skórę, zapobiega jej wysuszeniu, działa zarówno w naskórku jak też tworzy na skórze coś w postaci wodnego filmu ochronnego.
– Białka regenerujące – pobudzają proces produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza i lepiej napięta.
– Fitohormony – hormony roślinne wykazują właściwości antyrodnikowe, łagodzą stany zapalne. Jednocześnie poprawiają mikrokrążenie i odżywienie skóry. Dzięki nim skóra staje się bardziej wygładzona, jędrna i sprężysta.
– Ponadto w kremach do cery dojrzałej możemy też znaleźć pierwiastki mineralne jak np. wapń – powodujący lepsze zagęszczenia i regenerację skóry, zapobiegający przesuszaniu czy magnez odpowiedzialny za wzrost nowych komórek i stymulację pracy enzymów komórkowych.
Sprawdź nasz kwas hialuronowy 2w1.