Jakie zabiegi kosmetyczne można wykonywać w ciąży?
W ciąży stan naszej skóry, włosów i paznokci może się nagle zmienić. Jest to wywołane m.in. zmianą gospodarki hormonalnej, zwiększonego krążenia i szybszej przemiany materii zachodzącej w komórkach. Co więcej zmiany zachodzące w tym okresie są czasem nietypowe i przykładowo kobiety, które nie miały do tej problemów z cerą mogą u siebie zauważyć nadmierne przesuszanie się czy podrażnienia skóry i odwrotnie – panie, którym codzienna pielęgnacja cery dotychczas sprawiała wiele trudności, mogą nagle odetchnąć z ulgą. Niemniej jednak istnieją takie czynniki, które zagrażają w tym czasie większości kobiet jak cellulit, rozstępy, ostuda itp. Jak dbać o siebie w tym okresie, jakie zabiegi są wskazane, a z których należy bezwzględnie zrezygnować?
Niezbędne środki ostrożności
Ogólne zalecenia dotyczą tego, aby w tym okresie szczególną wagę przywiązywać do wyboru sprawdzonych, profesjonalnych salonów. Po drugie na samym początku wizyty należy poinformować lekarza czy kosmetyczkę, że znajdujemy się w odmiennym stanie. Po trzecie jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do bezpieczeństwa przeprowadzanego zabiegu zawsze należy skonsultować to z lekarzem. (Oczywiście uwagi te odnosimy do prawidłowo przebiegającej ciąży; w przypadku ciąży zagrożonej czy jakichkolwiek nieprawidłowości obostrzenie są bardziej rygorystyczne).
Jakie zabiegi dla kobiety w ciąży?
Przyjrzyjmy się więc liście dozwolonych zabiegów:
– Zabiegi na cerę. Jak już zostało wspomniane cera w okresie ciąży może sprawiać pewne problemy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiednio o nią zadbać. Mowa tu przede wszystkim o zabiegach oczyszczających, regeneracyjnych i nawilżających. Ważne jest jedynie to, aby bazować na kosmetykach o delikatnym naturalnym działaniu.
– Farbowanie włosów. Wokół farbowania włosów w ciąży urosło wiele mitów, głównie za sprawą farb zawierających amoniak i ich szkodliwego wpływu na płód. Jednak po pierwsze farba wnika we włos i nie przedostaje się dalej. Po drugie duża grupa obecnych na rynku środków koloryzujących nie ma w swym składzie amoniaku. Jeśli mimo tego przyszła mama ma pewne obiekcje, a wiadomo, że komfort psychiczny w ciąży jest również rzeczą niezbędną, może zrezygnować z farbowania w pierwszym trymestrze.
– Zabiegi na ciało. W tej kategorii dostępne są wszelkie bezinwazyjne zabiegi oczyszczające np. peelingi mechaniczne czy enzymatyczne jak też np. mikrodermabrazja, która skutecznie pozwoli pozbyć się martwego naskórka i odsłoni, zdrową promienną skórę. Zalecane będą też dedykowane dla kobiet w ciąży kosmetyki nawilżające i regenerujące. W ciąży zwiększa się także ryzyko powstawania przebarwień. Z tego powodu koniecznie należy pamiętać o zabezpieczaniu skóry kremem z filtrem.
– Pielęgnacja paznokci. Manicure, malowanie paznokci czy pokrywanie ich hybrydą to czynności jak najbardziej dopuszczalne w ciąży. Oczywiście nie należy w tym okresie eksperymentować, a stawiać na sprawdzone zabiegi i substancje, co do których mamy pewność, że nas nie uczulają i nie podrażniają. Koniecznie należy też poinformować kosmetyczkę o swoim stanie, tak aby mogła odpowiednio dobrać pielęgnację, z pewnością zrezygnuje wówczas z drażniących substancji jak np. formaldehyd. Z malowania paznokci należy jednak zrezygnować na finiszu ciąży. Nie zawsze jest czas na gruntowne usuwanie lakieru. Tymczasem ten drobny szczegół jest dosyć istotny, ponieważ płytka paznokcia jest w stanie lekarzowi sporo powiedzieć na temat stanu rodzącej.
– Zabiegi profilaktyczne na rozstępy. Prawidłowa pielęgnacja skóry ciała zakłada przede wszystkim profilaktykę, dlatego kremy na rozstępy oczywiście dedykowane dla kobiet w ciąży należy stosować regularnie od czwartego miesiąca. Dlaczego akurat wtedy? Po pierwsze zaczynając od tego okresu skóra będzie narażona na coraz większe zmiany i rozciąganie. Po drugie większość producentów daje gwarancję bezpiecznego stosowania kremów i balsamów na rozstępy właśnie od tego okresu. Najlepiej żeby kosmetyk miał działanie kompleksowe, a więc nie tylko uelastyczniał i wzmacniał skórę, ale też spłycał ewentualne rozstępy, które już się pojawiły, a także koił i łagodził świąd. Warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał w swoim składzie naturalne substancje o udowodnionym działaniu np. oleje ze słodkich migdałów czy bawełny, ekstrakty owocowe, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, masło shea, witaminy C i E.
Zabiegi zabronione w ciąży
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to z powodzeniem możemy wykonywać wszelkie powyższe zabiegi. Z czego należy zaś koniecznie zrezygnować.?
Pierwszy trymestr to czas, kiedy należy przede wszystkim oswajać i cieszyć się nowym stanem. Większość zabiegów pielęgnacyjnych jest w tym czasie niewskazana. Zresztą w tej pierwszej fazie kosmetyki i zabiegi na rozstępy czy cellulit nie są jeszcze potrzebne. Dopuszczalne są oczywiście kosmetyki do pielęgnacji cery. Z tym, że również raczej należy sięgnąć po delikatne kremy i emulsje zamiast wysokoskoncentrowanych serum. Raczej należy wystrzegać się też kosmetyków na bazie alg (część z nich zawiera szkodliwy dla płodu jod), alkoholu, kofeiny itp.
Ciąża nie jest dobrym momentem na odchudzanie. Na dbałość o sylwetkę przyjdzie czas później. Z tego powodu niewskazane są wszelkie zabiegi wyszczuplające i drenujące. Należy również zrezygnować z peelingów chemicznych, zabiegów i kosmetyków antycellulitowych na bazie kofeiny i innych intensywnych zabiegów (np. detoksykujących, wykorzystujących ciepły wosk itp.), które nadmiernie rozgrzewają ciało i powodują szybszy przepływ krwi. Niewskazane są także zabiegi laserowe czy z użyciem impulsów elektrycznych lub ultradźwięków, ponieważ czynniki te mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Z tego samego powodu powinno się także unikać głębokich liftingów czy zabiegów i kosmetyków z retinolem. Niewskazane są również wizyty w solarium. Chodzi tu w pierwszej kolejności o szkodliwość promieniowania UV, ale też o zwiększone ryzyko powstawania plam pigmentacyjnych. Ciąża nie jest również dobrym momentem na wykonanie makijażu permanentnego czy tatuażu.