Zabiegi dla cery naczynkowej
Cera naczynkowa to cera charakteryzująca się płytko osadzonymi, kruchymi, delikatnymi naczyniami krwionośnymi. Na skutek stresu, spożywania alkoholu czy ostrych przypraw, gwałtownych zmian temperatur naczynka rozszerzają się, tworzą sieć czerwonych pajączków, a nawet pękają. Daje to objaw zaczerwienionej , zarumienionej twarzy. Rumieniec taki utrzymuje się na skórze jeszcze przez długi czas (w niektórych przypadkach w ogóle nie znika). Pękające naczynka mogą być również wynikiem choroby np. nadciśnienia tętniczego, schorzeń układu pokarmowego, alergii itp. Wówczas pierwszym krokiem do pozbycia się tego problemu będzie właściwa diagnostyka i leczenie. W pozostałych przypadkach należy po prostu pamiętać o wyeliminowaniu wyżej wymienionych czynników (gwałtowne zmiany temperatur, alkohol, ostre przyprawy, gorące napoje, stres, niektóre zabiegi np. peelingi ziarniste) oraz właściwej pielęgnacji.
Jakie kosmetyki dla cery naczyniowej?
Powinniśmy wybierać wówczas kosmetyki do cery naczynkowej. Są one znacznie bardziej delikatne, nie podrażniają skóry, a dodatkowo uelastyczniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Warto dokładnie przyjrzeć się ich składowi. Krem do cery naczynkowej w żadnym wypadku nie powinien zawierać alkoholu etylowego, mocznika, glikolu propylenowego, mentolu, acetonu czy kwasu witaminu A.
Codzienna pielęgnacja
Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację to najlepiej przemywać twarz mleczkiem przeznaczonym właśnie do cery naczynkowej lub płynem micelarnym. Raz na dwa tygodnie dobrze jest wykonać delikatny peeling enzymatyczny, który wzmocni skórę oraz delikatnie rozjaśni nieestetyczne pajączki. Warto także sięgnąć po kremy i maseczki do cery naczynkowej. Najlepiej wybierać kosmetyki, które posiadają w swym składzie:
- witaminę C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne,
- witaminę K, odpowiadającą za prawidłowe krzepnięcie krwi i zapobiegającą wylewom podskórnym,
- witaminę PP, chroniącą przed pękaniem naczynek,
- rutynę, wzmacniającą i zmniejszającą przepuszczalność naczyń krwionośnych,
- ekstrakt z miłorzębu japońskiego (występujący też pod nazwą glinkgo biloba),uszczelniający i uelastyczniający naczynia krwionośne,
- krzem, zmniejszający przepuszczalność naczyń,
- wyciąg z arniki górskiej o delikatnie przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym działaniu, wzmacniający ściany naczyń,
- wyciąg z owczaru wirginijskiego, działający przeciwzapalnie i ściągająco,
- ekstrakt z kasztanowca, działający przeciwzapalnie i wzmacniający kruche naczynia krwionośne,
- wyciąg z kwiatów mirtu, uelastyczniający ściany naczyń.
Jak łatwo wywnioskować z właściwości poszczególnych składników kremy do cery naczynkowej powinny nie tylko wzmacniać i uelastyczniać ściany naczyń krwionośnych, ale działać też przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Najlepiej wybierać kosmetyki bezzapachowe, antyalergiczne, o delikatnej formule. Jesienią i zimą warto dodatkowo sięgnąć po te, które chronią przed mrozem i podrażnieniami.
Jeśli chodzi o kosmetyki do makijażu, to najlepiej postawić na delikatne, przebadane dermatologicznie preparaty. Sieci pajączków i zaczerwienienia skutecznie pozwolą zatuszować korektory i podkłady, zawierające zielone pigmenty.
Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej
W niektórych przypadkach problem jest na tyle poważny, że nie obędzie się bez zabiegów kosmetycznych. Najczęściej stosowane zabiegi kosmetyczne dedykowane dla cery naczynkowej to:
- laserowe zamykanie naczynek, wykorzystujące zjawisko absorpcji energii świetlnej przez hemoglobinę – w efekcie ściany naczynia krwionośnego ulegają zniszczeniu i zanikają; ostateczny rezultat w zależności od stopnia zaawansowania problemu jest widoczny po około 3-5zabiegach,
- jonoforeza polegająca na wprowadzaniu substancji uszczelniających naczynia krwionośne (np. witaminy K czy witaminy PP) za pomocą impulsów elektrycznych o słabym natężeniu,
- sonoforeza – zabieg podobny do jonoforezy, z tym, że zamiast impulsów elektrycznych wykorzystuje ultradźwięki