Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy postrzegany jest obecnie głównie jako „źródło młodości” składnik kosmetyków i preparat wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych. Tymczasem mało kto wie, że kwas hialuronowy jest stosowany również w medycynie i to w tak odległych dziedzinach jak okulistyka, ginekologia czy ortopedia. W czym więc tkwią jego unikalne właściwości?
Występowanie i właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest substancją, która w naturalnym stanie występuje w organizmie w postaci soli sodowej czyli hialuronianu sodu. Najwięcej jest go w skórze, ciału szklistym oka i mazi stawowej, ale jest też obecny w tkance łącznej, ścianach naczyń krwionośnych czy płynach ustrojowych. Jego głównym działaniem jest wiązanie wody. Każdego dnia około 1/3 cząsteczek kwasu hialuronowego ulega degradacji i jest zastępowana nowymi cząsteczkami. Tym samym kwas hialuronowy utrzymuje właściwy poziom nawilżenia skóry. Jednak z czasem liczba cząsteczek kwasu się zmniejsza, co prowadzi do niszczenia części tkanek, w rezultacie skóra staje się bardziej przesuszona, wiotczeje, pojawiają się pierwsze zmarszczki. W związku z tym tak wiele z nas dostarcza go sobie za pomocą kremów, balsamów, tabletek czy bardziej radykalnej formie np. za pomocą zastrzyków.
Pozyskiwanie hialuronianu
Jeszcze jakiś czas temu kwas hialuronowy pozyskiwano z tkanek zwierzęcych np. skóry rekina czy grzebienia kogutów. Konieczne było tu zastosowanie procesów, prowadzących do wyizolowania kwasu hialuronowego. W związku z tym pozyskiwanie go było czasochłonne, kosztowne. Co więcej uzyskiwany tą drogą hialuronian wywoływał niekiedy reakcje alergiczne. Obecnie najczęściej otrzymuje się kwas hialuronowy za pomocą procesów fermentacyjnych, przy wykorzystaniu szczepów bakterii Streptococcus equi.
Główne zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest wykorzystywany przede wszystkim w:
- kosmetologii:
- w produkcji kremów, balsamów, kosmetyków przeciwzmarszczkowych i nawilżających;
- wspomagająco w procesach gojenia się oparzeń, ran,
- w zabiegach kosmetycznych np. zabiegach typu anti-aging.
- medycynie:
- w okulistyce (w produkcji kropli do oczu czy płynów do soczewek kontaktowych, w niektórych zabiegach chirurgicznych np. w operacji zaćmy),
- w ortopedii (do leczenia chorób zwyrodnieniowych kości i stawów np. w postaci wiskosuplementacji),
- w ginekologii (np. w celu przyspieszenie leczenia się ran pooperacyjnych).
Obecnie zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce zdaje się być najpowszechniejsze. O ile kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego są większości z nas powszechnie znane, to na temat zabiegów z kwasem hialuronowym warto dowiedzieć się nieco więcej.
Zabieg anti-aging z zastosowaniem kwasu hialuronowego
Zabieg anti-aging stosuje się w celu lepszego nawilżenia i uelastycznia skóry oraz spłycenia zmarszczek. Jako, że mamy do czynienia z pewną ingerencją w nasz organizm, przed wykonaniem tego zabiegu lekarz lub kosmetolog przeprowadzi z nami niezbędny wywiad medyczny, przedstawi plan kuracji oraz przewidywane efekty.
Zabieg polega na ostrzykiwaniu problematycznych warstw skóry kwasem hialuronowym o gęstej konsystencji. Nie jest specjalnie bolesny, ale dla większego komfortu pacjenta standardem jest stosowanie znieczulenia (zazwyczaj używa się kremu znieczulającego, a przy wypełnieniu okolic ust efekt można wzmocnić znieczuleniem stomatologicznym). Kwas hialuronowy wstrzykuje się za pomocą kaniuli, długiej tępo zakończonej igły. Tak zbudowana igła pozwala ominąć nerwy i naczynia. Jak już zostało wspomniane hialuronian posiada umiejętność wiązania wody, dlatego tuż po zaaplikowaniu przyłączają się do niego duże ilości cząsteczek wody. Pacjent może więc czuć, że jego skóra jest napięta, coś jakby rozpychało ją od środka. Lekarz modeluje wówczas twarz, delikatnie ją ugniatając i rozprowadzając żel.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie w okolice szczęki specjalnych, rozpuszczalnych nici polidioksanowych. Jest to swego rodzaju „rusztowanie” dla twarzy, które pobudza tkanki do produkcji własnego kwasu hialuronowego i kolagenu. W rezultacie cera staje się bardziej napięta i elastyczna, a zmarszczki są mniej widoczne.