Kwas pirogronowy i jego właściwości

Kwas pirogronowy jest obecny w jabłkach, sfermentowanych owocach i w occie. Posiada silne właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie osiąga się agresywnym złuszczaniem. 

jak działa kwas pirogronowy?

na poziomie naskórka działa przeciwzaskórnikowo, rozjaśnia, poprawia koloryt skóry, działa antybakteryjnie i zmniejsza grubość warstwy rogowej. Zastosowany w większym stężeniu, nakładany warstwowo i pozostawiony na dłuższy okres czasu powoduje penetrację na poziomie warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Pobudza do produkcji kolagen i elastynę czyli włókna odpowiedzialne za młody wygląd skóry. Badania kliniczne potwierdzają intensywność działania kwasu pirogronowego zbliżoną do intensywnego działania kwasu TCA lecz znacznie mniej agresywną dla skóry.

Kwas pirogronowy działa sebostatycznie czyli hamuje nadmiar wydzielania sebum. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób z cerą tłustą i trądzikową. Nadmiar sebum to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii, szczególnie tych odpowiedzialnych za  zmiany trądzikowe.

Wraz z upływem lat znacznie ubywa nam włókien kolagenowych i elastynowych, działanie fibroblastów odpowiedzialnych za ich produkcje znacznie się osłabia. Należy wówczas pobudzić je do efektywnej pracy.

Kwas pirogronowy działa również antybakteryjnie, znacznie obniża pH skóry dzięki czemu pomaga leczyć trądzik i dokładnie usuwa zanieczyszczenia.

Zmniejsza przyleganie komórek naskórka, rozluźnia ich połączenia dzięki czemu warstwa rogowa jest cieńsza, a nasza skóra ulega odnowie, staje się naturalnie gładka i promienna. Koloryt skóry wyrównuje się, a plamy i przebarwienia są mniej widoczne.

Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kwas pirogronowy, jako jeden z niewielu produktów stosowanych w kosmetologii, może być użyty w przypadku skór ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń.

Wskazania do zabiegu z użyciem kwasu pirogronowego:

trądzik w fazie aktywnej, trądzik różowaty, blizny potrądzikowe, zaczerwienienie skóry, kuperoza, łojotokowe zapalenie skóry, keratoza trądzikowa, keloidy, hiperpigmentacje pozapalne i potrądzikowe.

Problemy wykluczające zabieg kwasem pirogronowym:

opryszczka (opryszczka nawrotowa), poważne stany zapalne skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zabiegi chirurgiczne na twarzy do dwóch miesięcy wstecz, także alergie na substancje stosowane w peelingu.

Podczas doboru stężenia kwasu pirogronowego należy ocenić fototyp skóry pacjenta, stopień fotostarzenia, rodzaj blizn i keloidów oraz określić cel zabiegu. Peeling może być powtarzany co 15-21 dni.

Ogólne zalecenia po zabiegu to:

  • zakaz opalania się przez 4 tygodnie,
  • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym
  • zakaz stosowania kremów z AHA przez 14 dni,
  • makijaż można nałożyć po 24 godzinach od zabiegu
  • bezwzględny zakaz zdrapywania złuszczającego się naskórka,
  • wskazane intensywne nawilżanie skóry.

Efekty uboczne jakie mogą wystąpić po zabiegu to:

  • utrzymujący się rumień twarzy – zazwyczaj zaczerwienienie skóry mija w ciągu kilku dni po zabiegu,
  • zapalenie okołowargowe, uaktywnienie opryszczki (u nosicieli wirusa HSV-1)
  • przejściowe zaburzenia pigmentacji – szczególnie u osób z przebarwieniami, które nie stosuję ochrony przeciwsłonecznej lub u osób zdrapujących złuszczający się naskórek.
* Kwas dostępny jest wyłącznie dla profesjonalistów
  zobacz kwas w sklepie on-line W WWW.BEAUTYSPAEXPERT.PL

Podobne wpisy