Peelingi w kosmetykach (scrub, peeling enzymatyczny, peel off)
O tym, że należy systematycznie oczyszczać skórę twarzy i całego ciała nikomu przypominać nie trzeba. Poza samym demakijażem i czynnościami higienicznymi co najmniej dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling mechaniczny, enzymatyczny czy inny zabieg złuszczający, który pozwoli nam skutecznie pozbyć się martwego naskórka oraz sprawi, że skóra będzie lepiej oczyszczona, świeża, gładsza i lepiej przygotowana na przyjęcie składników zawartych w aplikowanych kosmetykach. Wiele kosmetyków do tego typu domowych zabiegów bez problemu znajdziemy na półkach drogerii i aptek lub w sprzedaży internetowej. Najczęściej pojawiające się przy tej okazji nawy to peeling enzymatyczny, scrub, maseczka typu peel off. Co oznaczają te nazwy, jaki peeling będzie najlepszy dla danego typu cery?
Peeling jako zabieg, a peeling jako kosmetyk
Nazwa peeling jest stosowana zarówno co do zabiegu, jak i jako określenie kosmetyku służącego do złuszczania naskórka. Jeśli chodzi o zabiegi to możemy tu wyróżnić między innymi peeling mechaniczny, enzymatyczny, chemiczny, kawitacyjny czy bazujący na technikach mieszanych. Większość tych technik np. głęboki peeling mechaniczny z użyciem kryształków korundu czy peeling chemiczny o określonym stężeniu kwasu octowego mogą być wykonywane jedynie przez lekarzy lub profesjonalnych kosmetologów. W warunkach domowych możemy sami przygotować peeling np. na bazie cukru, siekanych migdałów czy gruboziarnistej soli lub skorzystać z gotowych produktów udostępnianych przez drogerie, apteki i profesjonalne salony kosmetyczne. W tym artykule skupimy się właśnie na tej ostatniej grupie, a więc peelingach kosmetycznych. Wśród tych kosmetyków wymienimy między innymi peelingi ziarniste typu scrub, peelingi enzymatyczne oraz maseczki typu peel off.
Kiedy i jak stosować scrub?
Scrub jest niekiedy wymieniany jako odrębny typ kosmetyku, innym razem jako jeden z rodzajów peelingu. Tym, co go charakteryzuje jest przede wszystkim ziarnistość. Jest ona uzyskana dzięki takim składnikom jak zmielone migdały, orzechy, pestki roślin, korzeni roślinnych, kryształy cukru, soli itp. Jak łatwo się domyślić im większe użyte drobiny tym właściwości peelingu silniejsze. Scruby drobno- i średnioziarniste mogą być stosowane do pielęgnacji cery, ale tylko przez osoby o tłustej, grubej i odpornej skórze. Pozwalają one oczyścić skórę, kiedy jej warstwa jest dosyć gruba, usuwają zrogowaciały naskórek i nadmiar serum oraz oczyszczają pory. Powinny ich natomiast unikać osoby o cerze wrażliwej, naczynkowej, suchej czy trądzikowej, ponieważ z uwagi na dosyć silne działanie tych kosmetyków można doprowadzić do podrażnienia skóry czy pojawienia się stanów zapalnych. Scrubów gruboziarnistych można używać do pielęgnacji bioder , ud i pośladków jako wspomożenie kuracji antycellulitowej i wyszczuplającej. Część osób korzysta z nich również od usuwania zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka ze skóry stóp.
Jak stosować scrub? Preparat aplikujemy zwilżonymi dłońmi, rozprowadzając go kolistymi ruchami po danej części ciała, jednocześnie wykonujemy delikatny masaż. Po upływie kliku minut zmywamy go wodą, a na twarz czy ciało nakładamy nawilżający, odżywczy krem lub balsam.
Dla kogo peeling enzymatyczny?
Delikatniejszy w działaniu jest peeling enzymatyczny. Z powodzeniem mogą z niego korzystać nawet osoby o skórze wrażliwej, delikatnej czy skłonnej do przesuszania. Jednocześnie jest on na tyle uniwersalny, że mogą go wykonywać również osoby o cerze tłustej, mieszanej czy trądzikowej. Ostrożnie do tego typu zabiegów muszą podejść jedynie osoby ze skłonnością do alergii. Konieczne jest wcześniejsze wykonanie próby uczuleniowej. Peeling enzymatyczny bazuje na enzymach lipolitycznych lub proteolitycznych, które rozpuszczają zawarte w warstwie rogowej naskórka lipidy i keratynę, prowadząc tym samym do złuszczenia martwego naskórka.
W jaki sposób wykonujemy peeling enzymatyczny? Preparat nakładamy na skórę i pozostawiamy go na niej przez kilka minut (zgodnie ze wskazaniem producenta). Nie masujemy, nie pocieramy skóry. Po upływie wskazanego czasu zmywamy go i aplikujmy odżywczy, regeneracyjny krem.
Kiedy sięgnąć po peeling typu peel off?
Peelingi typu peel off bardzo często są określane również jako maseczki peel off, ponieważ mają one konsystencję żelu, który zastyga na twarzy delikatnie napinając skórę. Po usunięciu tej maseczki jednocześnie usuwamy martwe komórki, zanieczyszczenia oraz odblokowujemy pory. Tego typu zabieg jest skuteczny, ale jednocześnie nieagresywny. Z powodzeniem mogą go stosować posiadaczki praktycznie każdego typu cery nawet wrażliwej czy naczynkowej.
Jak wykonać maseczkę peel off? Preparat aplikujemy na oczyszczoną skórę za pomocą dłoni lub specjalnego pędzelka. Po kilku minutach żel zasycha tworząc na twarzy delikatną maskę. Po upływie czasu wskazanego przez producenta ściągamy maskę, zaczynając od brody. Jej pozostałości zmywany oraz przemywamy twarz tonikiem lub płynem micelarnym, a następnie smarujemy twarz nawilżającym kremem.
Podstawowe korzyści regularnie wykonywanego peelingu
Peeling powinno się stosować średnio dwa razy w tygodniu. Zbyt rzadkie zabiegi spowodują rogowacenie się naskórka, pogrubienie warstw skóry, zamykanie się porów, pojawiania się wyprysków i stan zapalnych. Zbyt często wykonywany peeling nie pozwoliłby zaś na naturalne procesy regeneracyjne i mógłby podrażniać skórę.
Dzięki regularnie wykonywanemu peelingowi:
– pozbywamy się martwego zrogowaciałego naskórka, sprawiamy, że skóra staje się gładka i jedwabista,
– wyrównujemy koloryt skóry, przywracając jej świeży promienny wygląd,
– usuwamy nadmiar sebum i odblokowujemy pory (co jest szczególnie ważne w przodku cery tłustej czy trądzikowej),
– przygotowujemy skórę na przyjęcie składników odżywczych w aplikowanych później kosmetykach (kremach, mleczkach i balsamach) oraz powodujemy ich lepszą wchłanialność,
– stymulujemy proces odnowy komórek, usuwając stare i aktywując produkcję nowych.