13 zasad na bezpieczne opalanie

Każdy z nas lubi delikatną, letnią opaleniznę. Skóra prezentuje się wtedy zdrowiej i piękniej. Jednak na pewno nikt nie lubi zaczerwienienia, pieczenia czy poparzeń jakie często niesie ze sobą opalanie. W takim wypadku gorąco polecamy samoopalacze, jako zdecydowanie zdrowszą alternatywę. Jednak wiemy doskonale, że nie da się unikać słońca na wakacjach zwłaszcza, gdy jesteśmy na plaży. Aby ten czas spędzać odpowiedzialnie przedstawiamy bezpieczne opalenie – a raczej przebywanie na słońcu,  w 13 najważniejszych zasadach, które sprawią że słońce stanie się Twoim najlepszym przyjacielem, a nie wrogiem.

1. Codzienna ochrona SPF

Stosuj produkty z odpowiednią ochroną SPF każdego dnia, a przede wszystkim w okresie letnim, w trakcie dużego nasłonecznienia.

2. Regularna re-aplikacja SPF

Gdy przebywasz na pełnym słońcu, trenujesz lub opalasz się i skóra się poci ponawiaj aplikację kremu z filtrem, nie rzadziej niż co 2-3 h, oraz po każdorazowym wyjściu z wody. W ten sposób skóra będzie zabezpieczona przed szkodliwym promieniowaniem zawsze na tak samo wysokim poziomie.  W innym przypadku, jak np. praca w biurze możesz robić to rzadziej.

3. Zaplanuj aplikację SPF wcześniej

Stosuj produkt min. 15 minut przed ekspozycją słoneczną, dopiero wtedy uzyskamy ochronę w wysokości faktora w naszym kremie.

4. Dobra/zła godzina na opalanie

Unikaj w miarę możliwości ekspozycji słonecznej w godzinach 11-14. Wtedy promieniowanie jest najbardziej szkodliwe dla skóry i najczęściej dochodzi do poparzeń.

5. Wybierz odpowiednią wartość SPF

Dostosuj odpowiedni krem z filtrem do swojej skóry: dla osób o jasnej karnacji najlepszy będzie krem z wysokim SPF. Dla osób o ciemniejszej karnacji kremy o nieco niższym faktorze.

6. SPF to najlepszy krem przeciwzmarszczkowy

Stosuj kremy z filtrem nawet w pochmurne dni, wtedy również do naszej skóry dociera szkodliwe promieniowanie UVA, które odpowiada za starzenie się skóry.

>> Dowiedz się więcej o różnicy między promieniowaniem UVA i UVB

7. Ilość ma znaczenie!

Stosuj odpowiednią ilość kremu z filtrem na skórę, nakładaj jednorazowo ok. 5 ml kremu z filtrem na twarz, szyję oraz dekolt. Duża ilość kosmetyku SPF może być uciążliwa dla osób robiących makijaż, dlatego dobrze wmasuj SPF w skórę i odczekaj ok. 10 minut przed nałożeniem podkładu.

8. Nawilżaj po opalaniu

Stosuj nawilżające i łagodzące produkty po dłuższym pobycie na słońcu, aby wzmocnić skórę. To zdecydowanie przedłuży młody i jędrny wygląd skóry w przyszłości.

9. Ostrożnie z lekami i ziołami

Uważaj, aby nie stosować niektórych maści, leków, ziół, czy kosmetyków, które w składzie mogą mieć składniki światłouczulajace, może dojść wtedy do podrażnienia i poparzenia skóry.

10. Zadbaj o znamiona i zmiany skórne

Jeżeli na Twojej skórze znajdują nie znamiona to koniecznie aplikuj w te miejsca kremy z wysokim filtrem. Pamiętaj, aby regularnie obserwować skórę, a niepokojące zmiany pokazywać dermatologowi. Lekarz oceni, które z nich należy kryć przed słońcem.

11. Czapka i okulary wspierają bezpieczne opalanie

Pamiętaj o nakryciu głowy oraz o okularach przeciwsłonecznych, w ten sposób zmniejszysz ryzyko przegrzania oraz ochronisz zarówno oczy, jak i delikatną skórę wokół nich przed szkodliwym promieniowaniem.

12. Wprowadź SPF od najmłodszych lat

Koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę skóry swoich dzieci. Oparzenia słoneczne z dzieciństwa są jednym z czynników podnoszących ryzyko rozwoju czerniaka w życiu dorosłym.

13. Nie opalaj miejsc po zabiegach

Pamiętaj, aby szczególnie chronić obszary skóry na których w ostatnim czasie wykonywane były zabiegi kosmetologiczne lub chirurgiczne. Również takie gdzie masz wrażliwą skórę lub podatną na przebarwienia. Bezwględnie stosuj w tych miejscach ochronę o wysokim faktorze między 40 a 50 SPF – pamiętając o re-aplikacji.

Produkty Organic Series wspierające bezpieczne opalanie:

1. Do codziennego stosowania przez cały rok

2. Krem do zadań specjalnych: po zabiegach, do cery z przebarwieniami, hipergigmentacją i rumieniem

3. Ze złotymi drobinkami, idealny do całego ciała

Potrzebujesz porady?

Jeżeli masz wątpliwości co do swojej pielęgnacji, zastanawiasz się, które kosmetyki stosować lub jakie zabiegi wykonywać latem to zapraszamy do kontaktu mailowego lub na konsultację online z naszą kosmetolog >> zapisy na konsultacje


Aleksandra Bąk
mgr kosmetologii, trenerka Organic Series

Bądźmy zawsze w kontakcie


Facebook


Instagram

Podobne wpisy