Kiedy nakładać krem z filtrem na twarz?

Mamy nadzieję, że już wszyscy dobrze wiecie jak bardzo ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych – nie tylko w okresie letnim, ale tak naprawdę przez cały rok. I tu często pada to samo pytanie! Bo gdy przychodzi do nakładania produktów z SPF codziennie, wiele osób zastanawia się, w którym momencie najlepiej go użyć? Niezależnie od tego czy używasz filtr w formie żelowej/kremowej lub też jako produkt 2w1, czyli pielęgnacyjny krem z filtrem, stosujemy go zawsze tak samo. 

Oczywiście będąc na plaży aplikacja przychodzi nam łatwo. Zwykle nie robimy wtedy makijażu i bez problemu nakładamy dodatkową warstwę na twarz. Ale co w innych sytuacjach? np. gdy na co dzień chodzimy do pracy i nosimy makijaż…

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie

Na szczęście nie jest to skomplikowane, bo produkt z filtrem nakładamy zawsze na samym końcu pielęgnacji, a przed nałożeniem makijażu. Przy czym należy pamiętać o kilku zasadach:

  • najpierw na oczyszczoną skórę wmasuj swój ulubiony krem, następnie zaaplikuj filtr,
  • Jeśli zauważysz, że produkt się roluje, koniecznie odczekaj następnym razem kilka minut miedzy aplikacją kremu pielęgnacyjnego a produktu z filtrem,
  • po nałożeniu produktu z filtrem zawsze odczekaj ok. 10 min., aby produkt dobrze wchłoną,
  • podkład nakładaj delikatnie wklepując go w skórę – unikając intensywnego rozsmarowywania,
  • jeśli chcesz mieć pewność, że w trakcie robienia makijażu filtr nie został starty z żadnego obszaru, możesz używać podkład i bazę pod makijaż, które również mają w swoim składzie filtry,
  • pamiętaj również o aplikacji filtra min. 15 min przed wyjściem na słońce.

A jeśli nie lubisz wielu warstw na twarzy?

To naturalne, że nie każdy przepada za aplikacją tak dużej ilości produktów. Możesz wtedy wybrać produkt 2w1. Organic Series posiada w swojej ofercie Krem Nawilżający z Naturalnym Filtrem (SPF 20) oraz Krem Nawilżający z Filtrem SPF – wysoka ochrona (SPF 43). To produkty, które łączą cechy kremu pielęgnacyjnego i ochronnego, czyli zamiast dwóch nakładasz tylko jeden produkt. Dzięki temu, skóra zyskuje odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie, przy czym jest chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB.

Jaką ilość filtru nakładać na twarz?

Niestety dużo osób stosuje zbyt małą ilość produktu z filtrem, głównie w obawie o trwałość makijażu, a czasem z niewiedzy. To przekłada się bezpośrednio na działanie filtru, który przy zbyt cienkiej warstwie nie zabezpieczy skóry na odpowiednim poziomie. Tak więc jak duża ilość kremu z filtrem jest wystarczająca? 

Stosuj zawsze 1-1,25 ml produktu z SPF na skórę twarzy.

Pamiętaj, niezależnie od tego czy wybierzesz sam filtr, czy krem z filtrem, ilość w mililitrach aplikowanego produktu nie ulega zmianie. 

Jak łatwo odmierzyć krem z filtrem?

odmierzanie kremu z filtremmetoda na dwa palce

Są różne pomysły na określenie wystarczającej ilości, jak np. metoda na „2 palce” lub na „łyżeczkę”. Do każdej z nich jest tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim dlatego, że:

  • każdy ma inną wielkość dłoni, 
  • opakowania mają różnej wielkości otwory, którymi wychodzi krem z filtrem, 
  • a łyżeczki w naszych domach coraz bardziej równią się od siebie pojemnością. 

W przypadku kremów Organic Series jedna pełna doza to ok. 1,5 ml kremu, dlatego stosuj 1 niecałą pompkę na twarz, lub pełną na twarz i szyję. W metodzie na dwa pale krem odmierzysz w ilości ok 1,2 ml.

Niezależnie od tego czy używasz produktów z fizycznymi czy chemicznymi filtrami, taka ilość produktu może wydawać Ci się duża. Jest to konieczne, aby skóra była w pełni chroniona. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę i sumiennie wsmarować całość w skórę.

Czy warto używać SPF, gdy nie możemy go reaplikować?

Zdecydowanie tak! Brzmi to trochę kontrowersyjnie ponieważ, aby ochrona była cały czas na wysokim poziomie, filtr należy reaplikować. Jest to niezaprzeczalne oraz niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli walczysz z przebarwieniami lub innymi chorobami skóry. Okazuje się jednak, że właśnie przez to wiele osób całkiem rezygnuje z używania filtrów na co dzień, co jest jeszcze bardziej szkodliwe. Dlatego zachęcamy do stosowania filtrów nawet ten 1-2 razy w ciągu dnia, idąc za myślą, że „lepsze to niż nic…”. Zadbaj wtedy o kapelusz lub daszek, które ograniczą docieranie promieni UV. 

Pamiętaj! Brak ochrony SPF skutkuje zaczerwienieniem skóry, poparzeniami, fotostarzeniem, czy nawet nowotworem skóry (czerniak) – dlatego warto stosować ochronę SPF.

Ps. 1. Jeśli nadal masz wątpliwości czy warto stosować filtry codziennie to zapraszamy do zobaczenia krótkiego porównania skutków promieniowania UVA i UVB na skórę >>

Ps. 2. Sprawdź również 13 zasad bezpiecznego opalania >> 

Podobne wpisy