Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
Aby cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem cery koniecznie należy pamiętać o jej systematycznym i dokładnym oczyszczaniu. Z tego powodu przed każdym udaniem się na spoczynek należy wykonać staranny demakijaż. Oczyszczanie skóry powala pozbyć się nie tylko aplikowanych w ciągu dnia na skórę kosmetyków, ale również nagromadzonego na niej kurzu, brudu, potu, martwego naskórka czy innych zanieczyszczeń.
Czym skutkuje brak dokładnego oczyszczania twarzy?
Jeśli zapomnimy o tym wieczornym rytuale, nie tylko narażamy się na niezbyt estetyczny wygląd, podpuchnięte oczy, rozmazane resztki makijażu, ale też na bardziej długofalowe skutki. Pozostawione na skórze na noc kosmetyki oraz zanieczyszczenia utrudniają jej oddychanie. W rezultacie staje się niedotleniona. Nagminne popełnianie tego typu błędów skutkuje więc szarą, ziemistą cera, postawaniem zaskórników i zmian zapalnych. Niedotlenienie prowadzi także do szybszego starzenia się skóry, powstania niedoskonałości i zmarszczek.
Oczyszczanie skóry twarzy to nie tylko demakijaż. Ma na celu usuwanie pozostałości kosmetyków, ale również nagromadzonych zanieczyszczeń, potu czy nadmiaru sebum. Z tego powodu skórę należy dokładnie zmywać co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Jakie kosmetyki do oczyszczania twarzy wybrać?
Na początek musimy skompletować odpowiednie kosmetyki do oczyszczania twarzy. Oferta drogerii, aptek i sklepów specjalistycznych jest w tym zakresie naprawdę spora. Wybór zależy od typu cery, rodzaju makijażu i skali zanieczyszczeń oraz po prostu indywidualnych preferencji. Z czego możemy wybierać? Najczęściej używane kosmetyki to:
– mleczko – zalecane szczególnie do cery suchej i wrażliwej, świetnie radzi sobie z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami i kosmetykami,
– żel do demakijażu – idealny do mycia twarzy, doskonale sprawdza się w przypadku cery wrażliwej lub przesuszającej się,
– krem lub olejek do demakijażu – podobnie jak poprzednie kosmetyki przeznaczony do cery suchej i wrażliwej; bardzo często posiada w swym składzie składniki odżywcze; zazwyczaj jest niewystarczający do wykonanie pełnego oczyszczania, ponieważ może pozostawiać na skórze tłusty film – warto wtedy wspomóc się tonikiem lub płynem micelarnym,
– płyn dwufazowy – posiada specyficzną oleistą konsystencję – taka formuła świetnie radzi sobie ze zmyciem bardzo trudnych do usunięcia kosmetyków (nawet wodoodpornych), a jednocześnie nie podrażnia; z powodzeniem można go stosować w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie delikatna, w kącikach ust, oczu itp.,
– tonik – to z kolei kosmetyk, który dobrze radzi sobie z oczyszczaniem cery tłustej, pozwala na skuteczne zmycie dziennego makijażu (o ile nie jest zbyt intensywny) oraz pozostałych na skórze zanieczyszczeń; stanowi też dobre uzupełnienie dla zastosowanego wcześniej mleczka czy kremu,
– płyn micelarny – to opcja najbardziej uniwersalna, nadająca się do demakijażu każdego typu cery,
– chusteczki i płatki nawilżane – to dobra alternatywa, kiedy musimy zrobić szybki demakijaż, a przebywamy poza domem.
Czynności wstępne
Pierwszą czynnością powinno być dokładne zabezpieczenie włosów (można spiąć je gumką lub założyć na nie opaskę). Następnie należy dokładnie umyć ręce oraz przygotować akcesoria i kosmetyki do demakijażu: mleczko, tonik, waciki, płyn micelarny, (alternatywą są też specjalne szczoteczki czy rękawice do oczyszczania twarzy).
Właściwe oczyszczanie
W pierwszej kolejności zaczynamy oczyszczać najbardziej strategiczne punkty twarzy, pokryte największą ilością, najbardziej barwnych kosmetyków, a więc oczy, usta i policzki.
Nasączamy płatek kosmetyczny płynem do demakijażu oczu (w zależności od indywidualnych upodobań może to być mleczko lub płyn micelarny). Tak przygotowany płatek przykładamy na kilka sekund do oka, aby płyn mógł wstępnie rozpuścił cienie, kredkę, tusz i inne kosmetyki. Dopiero po chwili zaczynamy właściwe oczyszczanie. Powieki należy przemywać od zewnętrznej części do wewnętrznego kącika, unikając intensywnego pocierania czy naciągania, tak aby nie doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień. Z kolei tusz do rzęs zmywamy ruchami pionowymi, również starając się nie podrażnić spojówek.
Kolejny wacikiem oczyszczamy usta. Podobnie jak w przypadku oczu nasączony płynem wacik przykładamy na kilka minut do ust, a następnie starannie usuwamy pozostałości pomadki czy błyszczyku.
Po tych czynnościach możemy przejść do sukcesywnego oczyszczania całej twarzy, od policzków przez czoło, podbródek po szyję . Delikatnymi kolistymi ruchami zmywamy dokładnie miejsce koło miejsca. Do wieczornego usuwania makijażu i zanieczyszczeń najlepiej użyć mleczka, a następnie toniku (rano wystarczy sam tonik). Dlaczego warto korzystać jednocześnie z mleczka i toniku? Mleczko poradzi sobie z trudnymi zanieczyszczeniami, intensywnym makijażem, a jednocześnie jeśli kupimy produkt wyposażony w ceramidy, kwas hialuronowy czy olejki wstępnie już nawilży i odżywi skórę. Z kolei tonik doskonale poradzi sobie z pozostałym etapem oczyszczania, nie pozostawia na skórze tłustego filmu, normalizuje jej PH, nawilża i odświeża.
Oczyszczamy twarz tak długo aż użyty wacik pozostanie idealnie czysty. Podczas takiego dogłębnego oczyszczania wykonujemy jednocześnie masaż twarzy, dzięki czemu jest lepiej ukrwiona, dotleniona i przygotowana na przyjęcie składników odżywczych. Na tak przygotowaną skórę możemy już nałożyć przeznaczony dla naszego typu regeneracyjno-odżywczy krem. Dwa razy w tygodniu oczyszczanie skóry twarzy dobrze jest zaś wzmocnić peelingiem enzymatycznym lub mechanicznym, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka, dogłębnie oczyści oraz sprawi, że składniki aktywne w aplikowanym później kremie czy balsamie lepiej się wchłoną. W rezultacie nasza cera będzie idealnie gładka, jędrna i promienna.