Czym tak naprawdę jest serum?

Czy Ciebie też nurtują pytania typu: krem czy serum, co wybrać? stosować je razem czy zamiennie? tylko jak długo? Jeśli tak, to koniecznie czytaj dalej…

Te pytania są częste i zasadne, ponieważ jak się okazuje, zwykle stosujemy te kosmetyki zupełnie nie zastanawiając się nad różnicami między nimi i kierujemy się przeczuciem podczas podejmowania decyzji, który kosmetyk użyjemy w danej chwili. W innym przypadku kierujemy się przyzwyczajeniem i po raz kolejny sięgamy np. po ten sam krem.

A może jednak warto zgłębić temat, aby przekonać się kiedy i dlaczego należy sięgnąć właśnie po serum.

Czym charakteryzuje się serum?

Serum to rodzaj koncentratu, zawierającego duże stężenie składników aktywnych. Działa intensywniej niż krem, ale jednocześnie charakteryzuje się lżejszą konsystencją. Po kosmetyk ten należy sięgnąć, kiedy problem kosmetyczny jest nasilony np. jeśli borykamy się z przesuszoną skórą, łamiącymi się włosami, paznokciami czy zmianami wywołanymi starzeniem się. Ze względu na dużą ilość skoncentrowanych składników aktywnych serum zadziała niczym lek. Jak już zostało wspomniane mimo większego stężenia składników aktywnych serum z reguły ma lżejszą konsystencję niż krem. Zazwyczaj ma formę żelu lub wodnistej maski. Dobór tej konsystencji nie jest przypadkowy. Taka formuła pozwala na dotarcie składników aktywnych do głębokich warstw skóry. Jednocześnie nie pozostawia na skórze czy włosach tłustego filmu ani nie zatyka porów. Skoncentrowanie pożądanych składników aktywnych oraz działanie w głębokich warstwach skóry przekładają się na efektywniejsze działanie kosmetyku. Kiedy już uporamy się z problemem i zauważamy widoczną poprawę możemy sięgnąć po nieco łagodniejszy kosmetyk – krem, balsam itp.

Jak i kiedy stosować serum?

Jako koncentrat serum dosyć szybko przynosi widoczne, dobre efekty. Jednak raczej nie powinno się go stosować dłużej niż kilka tygodni. Po tym czasie należy sięgnąć po krem, odżywkę czy szampon o podobnych właściwościach, ale mniejszym stężeniu składników, tak aby nie przyzwyczaić skóry, włosów czy paznokci do ciągłego działania skoncentrowaną siłą komponentów, ale by pobudzić ich naturalne procesy regeneracyjne.

Serum powinno stosować się jako środek wspomagający pielęgnację rano i wieczorem. Powinno być pierwszym kosmetykiem, który nakładamy bezpośrednio po oczyszczeniu skóry. Jeśli dodatkowo zamierzamy stosować krem, to pomiędzy aplikacją kosmetyków należy zachować co najmniej 10-minutową przerwę.

Po upływie kilku minut można, co więcej warto nałożyć krem, ponieważ:

  1. krem lepiej utrzymuje się na powierzchni twarzy, zabezpiecza więc składniki serum przed spłynięciem czy wyparowaniem,
  2. cera posmarowana kremem lepiej przyjmuje podkład i kolejne warstwy makijażu,
  3. użycie dobrego kremu z filtrem daje nam jednocześnie ochronę przeciwsłoneczną.

Serum raczej nie powinno zastępować standardowo używanego kremu czy innego kosmetyku, a być jego uzupełnieniem wtedy, kiedy nasza skóra, włosy czy paznokcie potrzebują intensywniejszej pomocy. Po produkt ten sięgamy wtedy, kiedy nasza skóra lub włosy są zniszczone i wymagają gruntownej, efektownej odbudowy. Wiele osób decyduje się na kurację z serum jako powakacyjną regenerację, panaceum na pierwsze lub postępujące objawy starzenia lub po prostu na poprawę złej kondycji włosów, skóry czy paznokci. Jednak raz jeszcze warto podkreślić, że serum powinno być uzupełnieniem pielęgnacji.

Skoncentrowany kosmetyk najlepiej jest stosować 2-3 razy do roku, ograniczając się do kilkutygodniowej kuracji.

W pierwszej kolejności sięgamy po serum po zimie, kiedy skóra jest przesuszona, zmęczona i poszarzała, aby odpowiednio ją wzmocnić, odżywić, zregenerować. Drugi raz najczęściej stosujemy ten kosmetyk po lecie, odbudowując kondycję dermy zniszczonej i osłabionej takimi czynnikami jak słońce, wiatr czy woda morska. Ewentualny trzeci raz jest już kwestią indywidualną – po prostu wspomagamy się serum, kiedy czujemy, że nasza skóra, włosy, czy paznokcie ewidentnie tego potrzebują.

Rodzaje serum

Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków tego typu – serum rozjaśniające, nawilżające, regenerujące, przeciwzmarszczkowe itp. itd. Ważne jest to, aby wybrać produkt dostosowany do rodzaju naszej skóry, włosów, paznokci oraz ich aktualnych potrzeb. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • serum do twarzy – w zależności od składu i formuły może pełnić różne zadania: głęboko nawilżać, spłycać zmarszczki, delikatnie napinać i wygładzać skórę, rozjaśniać przebarwienia i wyrównywać koloryt cery itp.,
  • serum do ciała – zwalcza cellulit, rozstępy, ujędrnia, wygładza i napina skórę brzucha, ud, pośladków itp.
  • serum do włosów – ma za zadanie przede wszystkim odbudować kondycję włosów; problemem są tu zazwyczaj słabe przesuszone, łamliwe włosy oraz rozdwajające się końcówki – serum pozwoli odbudować strukturę włosów, wzmocni je, sprawi, że będą zdrowsze i lśniące.
  • serum do paznokci – to ratunek na rozdwajające się i łamliwe paznokcie; serum dociera w głąb płytki, dostarczając jej niezbędnych witamin i innych substancji odżywczych.

Środki ostrożności przy stosowaniu serum

Mimo wielu zalet tego kosmetyku istnieje kilka przypadków, kiedy raczej nie należy sięgać po serum.

  1. serum nie jest wskazane, kiedy skóra jest w trakcie odzyskiwania swojej kondycji np. po dosyć intensywnym zabiegu kosmetycznym, ponieważ wysokie stężenie składników aktywnych może dodatkowo podrażniać,
  2. zawsze należy też dokładnie przyjrzeć się składowi kosmetyku np. serum zawierającego witaminę A nie powinno stosować się w okresie letnim, ponieważ retinol „nie współgra” dobrze ze słońcem.

i to co jest ważne, czyli jakie serum wybrać?

Jak wspomnieliśmy, serum to rodzaj koncentratu dlatego im więcej składników aktywnych, tym lepszy produkt i to jest jedyny przypadek, gdy długa lista składników jest lepsza niż krótka – ważne, aby czytać jakie to są składniki. Jeśli mamy dylemat jaki produkt wybrać wystarczy, że porównamy opisy i wybierzemy ten bogatszy.

Dodatkowym kryterium może być udział wody w składnikach serum. Nie wszyscy wiedzą, że w znacznym stopniu ten składnik bazowy można zastąpić hydrolatami, które pełnią funkcje aktywne. Wpływa to niestety na cenę produktu, jednak jest zbawienne dla skóry i rozszerza działanie kosmetyku.

sprawdź serum Organic Series

zobacz więcej >>

Podobne wpisy